REGION
Skalbmierz: Niedziela Palmowa
W tradycji parafii św. Jana Chrzciciela w Skalbmierzu od kilkunastu lat jest barwna procesja z palmami wykonanymi przez koła gospodyń wiejskich, strażaków, uczniów szkół, osoby prywatne w Niedzielę Palmową. Poświęcenie palm odbywa się na rynku Skalbmierza, a następnie wierni w procesji z osiołkiem Mackiem , który wiezie przebranego za Jezusa ministranta zmierzają do kolegiaty by tam wysłuchać Pasji czyli śpiewanej Męki Pańskiej przygotowanej przez męską scholę chóru parafialnego pod batutą Roberta Basiaka.
Czas przed Wielkanocą w parafii w Skalbmierzu poprzedzony jest licznymi drogami krzyżowymi w tym dekanalną i nocną w tym roku ze Skalbmierza do Proszowic.
Wchodzimy powoli w tajemnice chrześcijaństwa tzw. Triduum Paschalne. Niedziela Palmowa zwana też Kwietną lub Wierzbną jest wstępem do Wielkiego Tygodnia. Wprowadza nas w atmosferę wydarzeń bezpośrednio poprzedzających śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa.
Wierzba to drzewo związane z polskim krajobrazem, melancholią, duszą romantyka - Słowianina-Polaka. Znak zmartwychwstania po zimie - to jej pączki zwiastują wiosnę. Z jej gałęzi przygotowujemy palmy wielkanocne, dołączamy bukszpan, barwinek, borówkę, cis, widłak. Zachęcam, starajmy się przygotować palmy co roku, przekazując tradycję i zwyczaj kolejnemu pokoleniu. Dzisiaj w pośpiechu kupujemy palmy u miejskich handlowców, często na kilka minut przed nabożeństwem. Znika, gdzieś bezpowrotnie to, co jest misterium tajemnicą przygotowań. Te kilka związanych witek wierzbowych, wiklinowych albo leszczynowych, zwieńczonych czubem z bazi, z kwiatów, bibuły i długich wstążek, symbolizuje radość witania Króla Żydowskiego - Jezusa.
Kiedy idziemy w procesji Niedzieli Palmowej uświadamiamy sobie zmienność naszych uczuć, słabość ludzkiego charakteru, skrajność zachowań. Od „Hosanna Królowi Dawidowemu” do słów „Na Krzyż z Nim”, „Ukrzyżuj”.
Nasze życie jest misterną tkaniną czynów i słów zwyczajnych i słabych. Bóg jednak może sprawić mocą Ducha, że najprostsze aspekty codzienności stanął się pieśnią objawiającą Boże Misteria, a sprawy przemijające nabiorą wartości nieprzemijalnej. Jezus ukrzyżowany i zmartwychwstały jest sprawcą cudów i tylko on może przemienić zalęknionego ucznia uciekającego z Gedsemani w odważnego proroka głoszącego orędzie zmartwychwstania.
Ks. Marian Fatyga