Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Na SOR na Czarnowie teoretycznie możesz czekać... 48 godzin na hospitalizację. Dlaczego?

poniedziałek, 21 października 2019 15:05 / Autor: Magdalena Nowak
Na SOR na Czarnowie teoretycznie możesz czekać... 48 godzin na hospitalizację. Dlaczego?
Na SOR na Czarnowie teoretycznie możesz czekać... 48 godzin na hospitalizację. Dlaczego?
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Jak długo mogą czekać na hospitalizację pacjenci przyjmowani na SOR w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym? Regulamin organizacyjny placówki przewiduje, że lekarz dyżurny ma... 48 godzin na podjęcie decyzji o skierowaniu chorego na leczenie do oddziałów lecznicy. Ale tylko wówczas, gdy nie jest on w stanie nagłego zagrożenia życia.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia pacjenci trafiający na SOR są klasyfikowani według pięciostopniowej "kategorii pilności".  Wymagający najszybszej pomocy trafiają do lekarza jako pierwsi, a ci, którzy mogą poczekać, obsługiwani są w dalszej kolejności. 

– Kolor czerwony otrzymują pacjenci  w stanach najcięższych, wymagający natychmiastowego kontaktu z lekarzem. Kolor pomarańczowy jest dla osób, które otrzymają pomoc najpóźniej w ciągu 10 minut. Kolor żółty przydzielony zostaje osobom, które są w stanie umożliwiającym godzinne oczekiwanie na badanie lekarskie. Kolor zielony oznacza, że pacjent na kontakt z lekarzem może czekać nawet do 120 minut, a kolor niebieski oznacza oczekiwanie nawet do 240 minut – wymienia Anna Mazur-Kałuża rzecznik lecznicy.

– Zgodnie z przepisami pacjenci, którym zostaną przypisane dwie ostatnie kategorie pilności, czyli z kolorem zielonym i niebieskim, mogą zostać skierowani z SOR do placówek POZ bądź nocnej i świątecznej opieki medycznej. Bardzo często zdarza się, że pacjenci przychodzą na oddział ratunkowy z bólem gardła lub biegunką. Nie są to chorzy w stanach zagrożenia życia. Ich obecność w SOR powoduje, że zespół ma mniej czasu, aby ratować życie i zdrowie osób w stanach ciężkich – wyjaśnia rzecznik lecznicy.

 Według resortu zdrowia, nowe regulacje w segregowaniu pacjentów mają zapobiec takim historiom jak ta ze szpitala miejskiego w Sosnowcu, gdzie 39-letni pacjent zmarł po dziewięciu godzinach czekania na tamtejszym SOR-ze.

 Zgodnie z  Regulaminem Organizacyjnym WSzZ, lekarz dyżurny ma 48 godzin na podjęcie decyzji o skierowaniu pacjenta na leczenie do oddziałów bądź o odmowie przyjęcia osoby, która nie jest w stanie nagłego zagrożenia życia. Okazuje się, że blisko 80 procent pacjentów, którzy udają się na SOR, to osoby z drobnymi dolegliwościami, które mogłyby otrzymać pomoc w innym miejscu np. w placówkach Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO