REGION
ŚCO uruchomiło własne laboratorium do wykrywania zakażeń koronawirusem
W Świętokrzyskim Centrum Onkologii już działa Laboratorium Wirusologii Molekularnej do wykrywania zakażenia koronawirusem. Jako pierwsi na badanie zostali skierowani pacjenci, którzy mają rozpocząć leczenie chemioterapią.
Laboratorium znajduje się w strukturach Zakładu Diagnostyki Molekularnej ŚCO, którym kieruje dr hab. n. med. Artur Kowalik, prof. UJK. Wykonywane są w nim testy molekularne na obecność wirusa SARS CoV-2, rekomendowane przez Światową Organizację Zdrowia. Są oparte na metodzie reakcji łańcuchowej polimerazy z odwrotną transkrypcją w czasie rzeczywistym (qRT-PCR) i obecnie są jedyną metodą pozwalającą na stwierdzenie bezpośredniej obecności wirusa SARS-CoV-2 w badanym materiale biologicznym.
Badanie qRT-PCR w czasie rzeczywistym polega na wielokrotnym powielaniu określonego fragmentu materiału genetycznego (RNA wirusa) z jednoczesnym monitorowaniem jego detekcji, jest metodą o wysokiej czułości, pozwalającą na wykrycie w badanym materiale biologicznym nawet niewielkiej liczby cząstek wirusowych. Badania molekularne są również kluczowe w monitorowaniu przebiegu zakażenia i potwierdzeniu wyleczenia pacjenta z COVID-19. Materiał do badania jest pobierany z górnych lub dolnych dróg oddechowych.
– Dzienna przepustowość Laboratorium Wirusologii Molekularnej wynosi na razie 40 badań dziennie, ponieważ procedura jest wieloetapowa i czas od pobrania próbki do uzyskania wyniku może przekraczać sześć godzin. Przepustowość będzie systematycznie wzrastać wraz z dostarczaniem reszty sprzętu – informuje dr hab. n. med. Artur Kowalik, kierownik Zakładu Diagnostyki Molekularnej ŚCO,
Aby zminimalizować ryzyko zakażenia i zapewnić bezpieczne prowadzenie leczenia dla chorych onkologicznie, laboratorium będzie pracować na potrzeby pacjentów i personelu Świętokrzyskiego Centrum Onkologii oraz położonego w tym samym budynku Oddziału Onkologii i Hematologii Dziecięcej Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii.
Jako pierwsi na badanie molekularne na obecność wirusa SARS-CoV-2 zostali skierowani pacjenci, którzy mają rozpocząć leczenie chemioterapią. W maju rozpoczną się również sukcesywnie badania personelu medycznego ŚCO.
Na potrzeby Laboratorium Wirusologii Molekularnej zaadaptowane zostały osobne pomieszczenia wyposażone w system śluz oraz urządzeń filtrujących i dezynfekujących powietrze w pracy ciągłej. Laboratorium zostało wyposażone także w komory laminarne i system zabezpieczeń pozwalający na pracę z materiałem zakaźnym (aerozolem). Jest to pierwsze tej klasy bezpieczeństwa laboratorium w naszym regionie. Na realizację tej inwestycji Zarząd Województwa przeznaczył 1,5 mln zł ze środków unijnych.