Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

ŚCO rusza z profilaktyką raka płuc. Dołączyły też dwa kolejne szpitale z regionu

poniedziałek, 29 czerwca 2020 12:02 / Autor: Magdalena Nowak
ŚCO rusza z profilaktyką raka płuc. Dołączyły też dwa kolejne szpitale z regionu
ŚCO rusza z profilaktyką raka płuc. Dołączyły też dwa kolejne szpitale z regionu
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Świętokrzyskie Centrum Onkologii  rusza z programem profilaktyki raka płuc. Zostaną nim objęte osoby w wieku 55-74 lata, które palą lub paliły papierosy, a także osoby, które z racji wykonywanego zawodu są w grupie ryzyka.  Dziś kielecka lecznica podpisała umowy z partnerami regionalnymi projektu: Szpitalem Św. Ducha w Sandomierzu oraz Szpitalem Św. Łukasza w Końskich.

Rak płuc to obecnie najczęściej wykrywany nowotwór złośliwy w Polsce, który co roku dotyka dziesiątek tysięcy osób. Jest również najczęstszą przyczyną zgonów zarówno u mężczyzn jak i kobiet.

– Rak płuca jest nadal wyzwaniem dla polskiej i światowej onkologii. Jedyną drogą rozwiązywania tego problemu jest profilaktyka, czyli wczesne wykrywanie nowotworów. Badania będą wykonywane za pomocą niskodawkowej tomografii komputerowej – mówi prof. Stanisław Góźdź, dyrektor ŚCO.

– Należy też podkreślić, że ten program to ewenement w skali europejskiej. Z takim rozmachem żaden kraj nie prowadził badania przesiewowego w kierunku wczesnego wykrywania raka płuca – dodaje prof. Góźdź.

ŚCO jest koordynatorem badań przesiewowych w zakresie wczesnego wykrywania raka płuca dla trzech województw: podkarpackiego, małopolskiego i świętokrzyskiego. – Program adresowany jest do długoletnich palaczy, w uproszczeniu możemy powiedzieć, że jest to 20 "paczkolat" czyli palenie przez 20 lat jednej paczki papierosów dziennie oraz wiek 55 lat. Z programu mogą też skorzystać osoby od 50. roku życia, które mają choroby współistniejące, np. przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, są obciążone zawodowo lub w ich rodzinie ktoś chorował na raka płuc. Górna granica wieku to 74 rok życia – mówi dr Leszek Smorąg, ginekolog onkolog, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej.

– Każda osoba zakwalifikowana do projektu będzie miała wykonane trzy badania niskodawkowej tomografii komputerowej w odstępach rocznych. Po takich badaniach pacjent będzie miał omawiany wynik w ramach konsultacji z torakochirurgiem albo z pulmonologiem – dodaje specjalista.

Jak podkreślił dr Wojciech Przybylski, dyrektor Szpitala Św. Łukasza w Końskich, współpraca tej lecznicy ze ŚCO trwa od wielu lat, a teraz jeszcze bardziej się poszerzy. – W powiecie koneckim rak płuc występuje często ze względu na pracę mieszkańców tego regionu. W naszym powiecie były zakłady przemysłowe, gdzie nie stosowano żadnych zasad bezpieczeństwa, mowa tu o odlewniach i przez wiele lat będziemy odczuwali tego skutki. Jesteśmy przygotowani do programu zarówno jeśli chodzi o sprzęt jak i personel – dodaje dr Przybylski.

Dr Marek Kos, dyrektor Szpitala Św. Ducha w Sandomierzu zaznacza, że jest to bardzo ważny program dla mieszkańców powiatu sandomierskiego. – W naszym rejonie zachorowalność na raka płuca jest również na wysokim poziomie, mamy więc nadzieję, że badania przesiewowe zaczną zmieniać te statystyki – mówi dyrektor.

Koszt przedsięwzięcia to blisko 3 miliony złotych. Szczegółowe informacje na temat programu są dostępne na stronie internetowej https://www.profilaktykarakapluca.pl/. Dostępna jest tam również ankieta, którą pacjent może wypełnić on-line. Informacje na temat badań można też uzyskać pod numerem telefonu 885 779 988.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO