Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

ŚCO: Kompleksowa rehabilitacja dla pacjentów po wycięciu krtani

piątek, 20 sierpnia 2021 10:34 / Autor: Magdalena Nowak
ŚCO: Kompleksowa rehabilitacja dla pacjentów po wycięciu krtani
ŚCO: Kompleksowa rehabilitacja dla pacjentów po wycięciu krtani
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Klinika Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi w Świętokrzyskim Centrum Onkologii jest liderem na rynku polskim i europejskim pod względem chirurgicznej rehabilitacji głosu i mowy u chorych po całkowitym usunięciu krtani.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii od ponad 20 lat wykorzystuje najskuteczniejszą metodę wszczepienia protezy głosowej u pacjentów po całkowitym usunięciu krtani. Ta forma nie jest standardowo wykorzystywana we wszystkich klinikach laryngologicznych w Polsce.

Jak podkreśla prof. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, ratowanie życia pacjenta wiąże się niejednokrotnie z usunięciem narządu.

– Gdy mamy do czynienia z rakiem krtani, chorzy odczuwają poważny dyskomfort, mają utrudniony kontakt z otoczeniem, dlatego od wielu lat implantujemy protezę głosową, dzięki której pacjent może się porozumiewać. Mamy duże doświadczenie w tej kwestii, ponieważ dr Sławomir Okła jest osobą, która wszczepiła najwięcej protez w Polsce, ale jest też specjalistą liczącym się w Europie. Chcemy się tym doświadczeniem dzielić, bo ta wiedza nie zawsze jest dostępna w książkach – mów prof. Stanisław Góźdź.

– W ostatnich latach widzimy coraz większe zainteresowanie tą formą rehabilitacji, ona pozwala ponad 90 procentom pacjentów po całkowitym usunięciu krtani odzyskać głos. Mamy największe doświadczenie w Polsce w tej dziedzinie i jedną z większych grup pacjentów w Europie. Od 2001 roku taką protezę głowową wszczepiliśmy u ponad 850 pacjentów – mówi dr n.med. Sławomir Okła, kierownik Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi w ŚCO. 

Pacjenci rozpoczynają naukę mówienia już w 12 dobie po operacji. W czym pomaga im logopeda i wychodzą ze szpitala mówiąc zaledwie po 2-3 dniach nauki. Taka rehabilitacja pozwala im na powrót do normalnej aktywności życiowej. Dzięki niej mówią swoim, lekko zachrypniętym głosem.

Koszty placówka ponosi sama, a dla pacjenta zabieg jest bezpłatny.

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO