REGION
Są unijne pieniądze na wsparcie szkolnictwa zawodowego
Prawie 13 milionów złotych unijnego dofinansowania trafi do świętokrzyskich szkół na realizację ośmiu projektów dotyczących wsparcia szkolnictwa zawodowego. Skorzysta z nich prawie dwa tysiące uczniów i ponad 70 nauczycieli.
Unijne dofinansowanie pozwoli na podniesienie kwalifikacji nauczycieli oraz doposażenie szkolnych pracowni i warsztatów kilkunastu świętokrzyskich szkół branżowych i techników. - Uczniowie skorzystają ze specjalistycznych kursów i zajęć dodatkowych, prowadzonych często w nieszablonowej formie. Dzięki projektom uczniowie zdobędą także pierwsze doświadczenia zawodowe, podczas płatnych staży u lokalnych pracodawców, co w przyszłości ułatwi im zdobycie zatrudnienia - mówi Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.
Projekty będą realizowane na terenie Kielc, Sandomierza, Staszowa, Połańca, Końskich, Stąporkowa, Starachowic oraz w Chrobrzu (powiat pińczowski) i Sichowie Dużym (powiat staszowski).
Najwięcej, bo ponad 4 miliony złotych unijnego dofinansowania trafi do Zespołu Szkół Mechanicznych w Kielcach. - Projekt będzie realizowany przez prawie dwa lata, a udział w nim weźmie większość uczniów szkoły, bo 916 osób, a dodatkowo w stażach zawodowych prawie 400. Jest przewidziana realizacja dziewięciu kursów i szkoleń we wszystkich zawodach, w których uczymy w szkole. Oprócz tego doposażone zostaną pracownie, dzięki czemu uczniowie osiągną lepsze kwalifikacje zawodowe - mówi Dariusz Wójcik, dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych w Kielcach.
Marek Mika, prezes Krajowego Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości w Końskich mówi, że z projektu skorzystają dwie szkoły. - Będą to Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Stąporkowie i Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 3 w Końskich. Środki zostaną przeznaczone na doposażenie pracowni informatycznych, szkolenia zawodowe podnoszące kompetencje uczniów i staże.
Prawie milion złotych otrzyma Zespół Szkół Ekonomicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Sandomierzu. - W ramach projektu poprzez różnego rodzaju kursy i doskonalenie swoje kwalifikacje podniesie 200 uczniów. Będą to zajęcia wyrównawcze z języka polskiego, angielskiego i matematyki oraz technologii informacyjno- komunikacyjnych. Będą też zajęcia związane z kształceniem w zawodach technik informatyk, technik logistyk, technik poligrafii cyfrowej oraz technik ekonomista. Ponadto uczniowie będą brali udział w płatnych stażach u pracodawców, a ośmiu nauczycieli weźmie udział w szkoleniach - wylicza Iwona Korona-Smart, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Sandomierzu.
Najmniejszą kwotę dofinansowania dostanie Zespół Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich im. Komisji Edukacji Narodowej w Sandomierzu. - Najważniejsze jest to, że to jest projekt, który napisaliśmy dla uczniów szkoły branżowej. Wszyscy uczniowie wezmą udział w zajęciach przygotowujących do egzaminów zawodowych, a także w zajęciach dydaktyczno-wyrównawczych z matematyki i języka polskiego oraz warsztatach fotograficznych, językowych i gastronomicznych - cieszy się Dariusz Łuczak, dyrektor Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich im. Komisji Edukacji Narodowej w Sandomierzu.