REGION
Rzecznik świętokrzyskiej policji: „Za lekkomyślność możemy drogo zapłacić”
Nowe rozporządzenie Ministra Zdrowia zaostrzyło dotychczasowe zalecenia w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Od dzisiaj do jedenastego kwietnia obowiązuje zakaz przemieszczania się na terenie naszego kraju, poza niezbędnymi sytuacjami. Co w praktyce oznacza zmiana zaleceń?
Jak informuje Kamil Tokarski, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach, wytyczne należy potraktować bardzo poważnie.
- W sytuacji obecnego zagrożenia każdy z nas powinien odpowiedzialnie potraktować stan wyjątkowy: dla dobra i zdrowia nas wszystkich. Nałożenie nowych ograniczeń jest niezbędne by zahamować rozprzestrzenianie się wirusa. Więc jeszcze raz apelujemy: zostań w domu! – mówi policjant.
Kiedy więc możemy wyjść na zewnątrz?
- Oczywiście są pewne sytuacje, gdy dozwolone jest opuszczenie domu – w dalszym ciągu możemy dojechać do pracy i wrócić do miejsca zamieszkania. Są także osoby, które pomagają tym objętym kwarantanną – robią im zakupy czy wyprowadzają zwierzęta. W takich wypadkach też oczywiście można opuścić dom. Możemy udać się na zakupy spożywcze czy do apteki, ale zalecamy, by jak najbardziej to ograniczyć – tłumaczy nadkomisarz Tokarski.
Policjanci od dziś będą jeszcze dokładniej kontrolować zachowanie ludzi i sprawdzać, czy stosują się oni do nowych zaleceń.
- My wciąż przypominamy o konieczności pozostania w domach – oprócz tego wspieramy służby sanitarne a także straż graniczną. Mamy wiele zgłoszeń dotyczących złamania kwarantanny – za taką lekkomyślność płacimy nie tylko grzywnę, ale narażamy zdrowie i życie nasze i innych. Oczywiście takie nakazy są dla nas wszystkich uciążliwe i niełatwe. Musimy się jednak zmobilizować - dodaje policjant.
Zaostrzone zostały też przepisy związane z wywożeniem i sprzedażą poza Polską medycznych środków ochronnych, takich jako gogle, maski, rękawiczki i kombinezony.
- Współpracujemy ze strażą graniczną i sprawdzamy sygnały, które do nas docierają. Zmiana tych przepisów ma poprawić bezpieczeństwo Polaków i zapobiec temu, że zabraknie nam sprzętu tak potrzebnego w obecnej sytuacji – tłumaczy rzecznik świętokrzyskiej policji.
Do obecnych obowiązków mundurowych należy też kontrolowanie osób objętych kwarantanną – w naszym województwie jest to już kilka tysięcy osób. Policjanci w tych działaniach wspomagani są przez żołnierzy i apelują o korzystanie z bezpłatnej aplikacji dla osób objętych kwarantanną – dzięki niej potwierdzimy miejsce naszego pobytu i nie będą musieli tego robić policjanci.