Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Rekordowy rok WFOŚiGW w Kielcach

poniedziałek, 29 stycznia 2018 12:01 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Rekordowy rok WFOŚiGW w Kielcach
Rekordowy rok WFOŚiGW w Kielcach
Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

Ponad tysiąc sto umów o dofinansowanie zadań związanych z ochroną środowiska na łączną kwotę ponad 88 mln pięciuset tys. złotych zrealizował w 2017 roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.  Jest to więcej niż w poprzednich latach.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach realizuje programy mające na celu ochronę środowiska. Udziela on pożyczek i dofinansowań na działania, które mogą w tym pomóc. Jak się okazuje w 2017 roku zainteresowanie tymi programami było bardzo duże. - Był to rok rekordowy. W poprzednich latach przyjmowanie wniosków było na dużo niższym poziomie. W 2017 roku podpisaliśmy 1 164 umowy, w roku 2016 było ich niewiele ponad czterysta, a w 2015 około trzystu. Widać więc, że różnica jest bardzo duża - mówi Ryszard Gliwiński, prezes Funduszu.  Największym zainteresowaniem wśród osób fizycznych cieszył się program ZORZA. - Przyjęliśmy rekordową ilość ponad 600 wniosków. Program przyczynił się do zmniejszenia emisji pyłów zawieszonych o kilkanaście ton - wyjaśnił prezes.

Dla samorządów z kolei realizowane były programy związane z gospodarką wodno -  ściekową czy ochroną powietrza. - Największym beneficjentem jest miasto Kielce i powiat kielecki - podkreślił Ryszard Gliwiński.

Warto dodać, że program „ZORZA-Czyste powietrze nad świętokrzyskim” będzie kontynuowany także w roku bieżącym.  Zarząd planuje ogłosić nabór wniosków 15 lutego 2018 r. - Przypomnijmy, że jest to program dedykowany do osób indywidualnych, które mieszkają w gospodarstwach jednorodzinnych i planują wymienić źródło ciepła, czyli kocioł grzewczy. W założeniach tego programu jest przede wszystkim to, aby modernizować i wymieniać kotły opalane paliwem stałym. Można to zrobić poprzez włączenie się do miejskiej sieci ciepłowniczej, wymianę na najnowszej generacji kotły albo kotły, które będą opierać się o paliwa takie jak gaz, prąd czy pelet - wyjaśnia Mariusz Goraj, wiceprezes WFOŚiGW w Kielcach.  Zainteresowani będą mogli uzyskać nawet 5 tys zł dofinansowania w formie dotacji. - W tym roku zmieniliśmy kryteria i wysokość dofinansowania. Największe dofinansowanie, bo pięć tysięcy złotych  można uzyskać podłączając się do miejskiej sieci ciepłowniczej,  lub wymieniając piec na źródło zasilane energią elektryczną, czyli pompę ciepła.  Cztery tysiące złotych można uzyskać za wymianę kotłów na paliwo ciekłe lub gazowe, 3.5 tys.  w przypadku wymiany kotłów na paliwo stałe opalanych biomasą, na przykład pelletem i 3 tys. złotych  za wymianę na paliwo stałe opalane węglem na przykład ekogroszkiem - wymienia prezes Ryszard Gliwiński.

Fundusz jest także  w trakcie opracowywania programów, w tym dla osób fizycznych, przedsiębiorców i innych podmiotów.  Programy te po zatwierdzeniu zostaną opublikowane na stronie internetowej Funduszu.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO