Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Rekordowy rok dla Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach

czwartek, 28 listopada 2019 15:14 / Autor: Beata Kwieczko
Rekordowy rok dla Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach
Rekordowy rok dla Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Znaczny wzrost liczby przyjętych wniosków i podpisanych umów, a także większe wsparcie finansowe dla różnych jednostek i klientów indywidualnych odnotował w tym roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. To najlepsze wyniki, jakie udało się osiągnąć w ciągu ostatnich czterech lat.

Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, podkreśla, że rok 2019 jest dla jego instytucji rekordowy. - W 2017 roku nasz Fundusz został przejęty przez obecną radę nadzorczą i od tamtej pory widać znaczne różnice w liczbie przyjętych wniosków i środków wydatkowanych na różne programy. Wspomniana liczba od 2016 roku zwiększyła się o ponad 859 procent, a łączna kwota wnioskowanej pomocy w 2019 roku wyniosła 346 milionów złotych - mówi.

Obecny rok jest również rekordowym pod względem realizacji programu "Czyste powietrze". Województwo świętokrzyskie otrzymało na jego realizację 110 milionów złotych. Oprócz tego 118 milionów złotych przeznaczono na montaż paneli fotowoltaicznych i powietrznych pomp ciepła, termomodernizację budynków wielorodzinnych, przebudowę sieci ciepłowniczych, budowę układów kogeneracyjnych produkujących energię elektryczną i cieplną oraz budowę farm fotowoltaicznych.

Program "Czyste powietrze" jest realizowany na poziomie 90 procent. Od momentu jego uruchomienia, we wrześniu 2018 roku, przyjęto sześć tysięcy wniosków, rozpatrzono 5300 i podpisano cztery tysiące umów na kwotę 80 milionów złotych.

W tym roku WFOŚ rozszerzył też swoją działalność o biura terenowe w powiatach jędrzejowskim, opatowskim i starachowickim. Podpisano również listy intencyjne o współpracy w ramach programu "Czyste powietrze" z 14 gminami.

Oprócz tego Fundusz realizuje program usuwania odpadów zawierających azbest, na który dotacja wzrosła o sto procent w porównaniu z rokiem ubiegłym, ogólnopolski program regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie, ogólnopolski program gospodarki wodno-ściekowej poza granicami aglomeracji i wspiera Ochotnicze Straże Pożarne.

Prezes Gliwiński podkreślił, że ewenementem jest to, że przychody z tytułu opłat Funduszu spadają z roku na rok, a coraz więcej środków jest przekazywanych mieszkańcom województwa.

- Jako rada nadzorcza dbaliśmy o to, żeby zarząd Funduszu pracował sprawnie, żeby docierał do beneficjentów, również na terenach wiejskich, aby każdy mieszkaniec województwa mógł korzystać z pieniędzy na ochronę środowiska i przyrody, jakie są zgromadzone w naszej instytucji - stwierdził Marek Szary, przewodniczący rady Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

W spotkaniu uczestniczył również senator PiS Krzysztof Słoń. - Kiedy ruszała kampania programu "Czyste powietrze" byłem optymistą, bo na spotkaniach z pracownikami WFOŚ widziałem ogromne zainteresowanie. Tyle umów to ogromny sukces w skali całego kraju. Wszystkie działania prowadzone przez Fundusz przynoszą wspaniałe efekty - zauważył i dodał: - Prowadzone są zaawansowane prace nad tym, żeby program został jeszcze bardziej uproszczony i łatwiej można było sięgać po pieniądze rządowe. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że jeśli będą potrzeby, dofinansowanie na realizację "Czystego powietrza" zostanie zwiększone.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO