Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Reforma oświaty w Świętokrzyskiem

piątek, 24 marca 2017 13:30 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Reforma oświaty w Świętokrzyskiem
Reforma oświaty w Świętokrzyskiem
Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

Jeszcze tylko tydzień pozostał samorządowcom na przygotowanie uchwał końcowych dotyczących nowej sieci szkół. Do tej pory do wojewody świętokrzyskiego wpłynęło jedynie sześć  takich dokumentów.  Tymczasem władze województwa oraz kuratorium przypominają o  kolejnych działaniach  w ramach  realizacji reformy oświaty.

Choć województwo świętokrzyskie jest jednym z pierwszych województw, w których wszystkie samorządy wywiązały się z obowiązku przygotowania uchwał intencyjnych dotyczących nowej sieci szkół, to jednak jeszcze większość nie przysłała do wojewody uchwał końcowych.  Muszą to zrobić najpóźniej do 31 marca. – Jesteśmy przekonani, że wszyscy zdążą. Mamy sygnały od samorządów, że mają  gotowe dokumenty  i czekają jedynie na sesje radnych. Większość ma odbyć się już w przyszłym tygodniu. Liczymy więc, że wkrótce pojawi się reszta uchwał – powiedział wicewojewoda świętokrzyski Andrzej Bętkowski.

Dalszym etapem wdrażania reformy oświaty jest podpisywanie kolejnych rozporządzeń. Nie tak dawno minister Anna Zalewska podpisała dwa takie dokumenty. Pierwszy z nich dotyczy   klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego.  Rozporządzenie określa 213 zawodów szkolnictwa zawodowego, w których kształcenie będzie mogło być prowadzone od 1 września 2017 r. Dotyczy ono nauki w klasach pierwszych branżowych szkół I stopnia, klasach pierwszych czteroletniego technikum oraz pierwszych semestrach szkół policealnych. Dokument wprowadza nowe zawody takie jak technik robót wykończeniowych w budownictwie, magazynier-logistyk oraz operator maszyn i urządzeń hutniczych. Nowością są także zawody pomocnicze.  –  Wśród nich są na przykład takie zawody  jak  pracownik pomocniczy krawca, pracownik pomocniczy mechanika, pracownik pomocniczy ślusarza, czy asystent fryzjera. Zawody te zostały wprowadzone z myślą o uczniach niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu lekkim, którzy nie są w stanie zdać kwalifikacji zawodowych, natomiast mogą pracować jako pomocnicy – wyjaśnił Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty.

Rozporządzenie wprowadza także zmiany w nazewnictwie dotychczasowych zawodów, np.  zawód technik drogownictwa zostaje zastąpiony zawodem technik budowy dróg, a zawód technik dróg i mostów kolejowych zostaje zastąpiony zawodem technik dróg kolejowych i obiektów inżynieryjnych.

- Ważną informacją dla uczniów jest również to, że egzamin zawodowy po technikum czy szkole branżowej drugiego stopnia będzie zwalniał z matury na poziomie rozszerzonym  - To jest przywrócenie znaczenia  egzaminu zawodowego, który do tej pory traktowany był różnie. Co ważne,   matura po technikum  czy szkole branżowej drugiego stopnia  będzie uprawniać do studiowania na każdym kierunku studiów – uzupełnił Mądzik.

Z kolei 21 marca Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska podpisała rozporządzenie w sprawie podstawy programowej kształcenia w zawodach. Wejdzie ono w życie 1 września 2017 roku.

 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO