Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Przypomną o żydowskim święcie podczas Smaków Jesieni

czwartek, 19 września 2024 10:29 / Autor: Michał Łosiak
Przypomną o żydowskim święcie podczas Smaków Jesieni
Przypomną o żydowskim święcie podczas Smaków Jesieni
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Już w niedzielę (22 września) w Parku Etnograficznym w Tokarni przypomniana zostanie historia i tradycja żydowskiego święta Sukot. To element imprezy „Smaki Jesieni”, podczas którego posmakujemy żydowskiej kuchni, weźmiemy udział w warsztatach i wysłuchamy koncertu zespołu klezmerskiego.

Sukot upamiętnia 40 lat wędrówki Żydów przez pustynię i ich mieszkanie wówczas w szałasach - jest jesiennym radosnym świętem pielgrzymim. Trwa siedem dni, od 15 do 21 miesiąca tiszri (wrzesień - październik).

– Po hebrajsku sukot oznacza szałasy. W Polsce Sukot nazywano Świętem Szałasów lub Świętem Kuczek. Do dzisiaj podczas obchodów Sukot na całym świecie Żydzi budują szałasy i spędzają w nich czas przez siedem dni święta – wyjaśnia dr Agnieszka Dziarmaga z Działu Badań Etnograficznych Muzeum Wsi Kieleckiej, organizatorka wydarzenia.

W ramach warsztatów plenerowych w Tokarni uczniowie z okolicznych szkół, ale i chętni dorośli, udekorują wspólnie szałas na Sukot, przystroją go własnoręcznie wykonanymi zabawkami z papieru – łańcuchami, chorągiewkami, wycinankami, owocami z dyni, wieńcami i bukietami. Spróbują także wykonać lulaw – specjalny bukiet na Sukot.

Stoiska kulinarne z kuchnią żydowską  zaskoczą wyjątkowymi potrawami na Sukot, przede wszystkim holiszkami, czyli gołąbkami pod różnymi postaciami. Wśród smakowitych potraw znajdą się świąteczne chałki, mięsa duszone, warzywa faszerowanepierogi z różnym nadzieniem, zapiekanki i sałatki warzywne, marynaty i desery, jak strucle z nadzieniem jabłkowym, makowym lub orzechowym. 

Koncert „Piosenki żydowskiego sztetla” w wykonaniu zespołu klezmerskiego z Białegostoku „Chanajki” rozpocznie się zaś o godzinie 14 w sektorze małomiasteczkowym. Warsztaty na Sukot i smaki kuchni żydowskiej – tuż obok.

Dzień później odbędzie się konferencja naukowa „Żydzi wiejscy i małomiasteczkowi w obrazie wiosek i sztetli przełomu XIX i XX wieku ”. Weźmie w niej udział kilkunastu prelegentów z różnych ośrodków w Polsce, m.in. z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Żydowskiego Instytutu Historycznego, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Bramy Grodzkiej  – Teatr NN w Lublinie, Archiwum Państwowego w Kielcach, Muzeum Wsi Kieleckiej.

– Obrady naukowców będą dotyczyły trzech obszarów badawczych – mówi dr Agnieszka Dziarmaga.  – Będziemy debatowali na temat aktywności i doświadczenia historycznego żydowskich mieszkańców wsi i miasteczek Kielecczyzny przełomu XIX i XX wieku. Jest to tematyka, na której nam, pracownikom MWK szczególnie zależy, aby poszerzyć zakres wiedzy w tym obszarze. Ciekawie zapowiadają się także wystąpienia dotyczące codzienności żydowskiej w obszarze wiejsko-miejskim oraz faktów, mitów i stereotypów, wciąż funkcjonujących w świadomości społecznej – dodaje.

Początek konferencji o godzinie 9.30.

Sukot.jpg

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO