REGION
Przedsiębiorcy mają obowiązek zgłaszać do ZUS umowy o dzieło
Od nowego roku trzeba informować Zakład Ubezpieczeń Społecznych o zawarciu umowy o dzieło. Do zgłoszenia są zobowiązani wszyscy płatnicy składek oraz osoby fizyczne, bez względu na to, czy są zarejestrowane w ZUS jako płatnik składek czy też nie.
Umowy zawarte od 1 stycznia 2021 roku należy wykazać w specjalnym formularzu RUD. Trzeba go złożyć w ciągu siedmiu dni od zawarcia umowy. Musimy o niej poinformować ZUS wypełniając wniosek, który możemy przesłać drogą elektroniczną, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych.
Do zgłoszenia zawarcia umowy o dzieło zobowiązani są wszyscy płatnicy składek oraz osoby fizyczne, bez względu na to, czy są zarejestrowane w ZUS jako płatnik składek czy też nie, ale są też wyjątki.
– Obowiązek zgłaszania nie dotyczy umów o dzieło zawartych z własnym pracownikiem, wykonywanych na rzecz własnego pracodawcy, lecz zawartych z innym podmiotem, zawartych z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą na wykonanie przez nie usług, które wchodzą w zakres prowadzonej działalności – tłumaczy Paweł Szkalej, rzecznik prasowy ZUS województwa świętokrzyskiego.
Obowiązek zgłaszania umów o dzieło do ZUS nie obejmuje tych podmiotów oraz jednostek organizacyjnych, np. stowarzyszeń, fundacji, spółek prawa handlowego, itp., które nie są płatnikami składek, tzn. nie mają obowiązku rejestrować się w ZUS jako płatnicy składek, bo nie zgłaszają nikogo do ubezpieczeń społecznych.
Rejestr umów ma za zadanie dokładniej oszacować liczbę zawieranych w Polsce umów o dzieło. Zgromadzone w nim informacje będą wykorzystywane do celów statystyczno-analitycznych, także do badania kierunków rozwoju przedsiębiorczości. To rozwiązanie ułatwi także weryfikację istnienia obowiązku ubezpieczeń społecznych.
W zgłoszeniu będą przekazywane wyłącznie ogólne dane dotyczące zamawiającego i wykonawcy, daty zawarcia, rozpoczęcia i zakończenia umowy, jak też informacje o jej przedmiocie.