REGION
Zmiany w RPO. Będzie więcej pieniędzy
Dodatkowe środki na wsparcie dla świętokrzyskich przedsiębiorców i zwiększone dofinansowanie na zakup sprzętu pożarniczego dla Ochotniczych Straży Pożarnych to efekt renegocjacji z Komisją Europejską Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 do 2020. Województwo sfinansuje również powstanie w Kielcach Głównego Urzędu Miar.
- Powodem do rozpoczęcia negocjacji z Komisją Europejską było zapewnienie finansowania dla projektu Głównego Urzędu Miar. Taki projekt pojawił się kilka miesięcy temu i był zgłaszany jako inwestycja rządowa w naszym województwie, ale przedsięwzięcie to nie miało zapewnionego finansowania. W związku z tym powstał pomysł, żeby nasze województwo sfinansowało ten projekt w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Jednak, żeby tak się stało trzeba było dokonać zmian w programie i to się udało, ale przy tej okazji rozmawialiśmy z Komisją Europejską o ewentualnych innych przesunięciach tam, gdzie zapotrzebowanie jest większe - tłumaczy Marek Szczepanik, członek zarządu województwa świętokrzyskiego, który nadzoruje kwestie Regionalnego Programu Operacyjnego.
Samorząd województwa świętokrzyskiego wyda na tę inwestycję 140 milionów złotych. Budowa kampusu o nowoczesnych standardach innowacyjności ma stworzyć warunki do współpracy pomiędzy profesjonalną metrologią laboratoryjną a gospodarką. Dzięki niej w naszym regionie powstaną też nowe miejsca pracy. Jak informuje Marek Szczepanik, projekt powinien być złożony do końca października, a jego realizacja powinna się zacząć najpóźniej w czerwcu przyszłego roku.
- Mamy pewien dyskomfort, bo uważamy, że inwestycja centralna powinna być budowana za pieniądze z centralnych programów, a nie z naszych, bo będzie służyć dla całego kraju, ale uznaliśmy, że warto o to zawalczyć i dlatego zarezerwowaliśmy 140 milionów złotych pod jej realizację - dodaje Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego.
Zarząd województwa wynegocjował też dodatkowe 40 milionów złotych na działania polegające na wsparciu rozwoju świętokrzyskich firm. Zwiększonym dofinansowaniem objęte zostaną również świętokrzyskie Ochotnicze Straże Pożarne. Środki przeznaczone na zakup sprzętu i specjalistycznego wyposażenia dla nich wynoszą 18 milionów złotych. Oprócz tego kontynuowana będzie termomodernizacja budynków użyteczności publicznej. Na ten cel w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa świętokrzyskiego przesunięte zostało dodatkowo blisko 20 milionów złotych. Ponadto dodatkowe 40 milionów złotych na wdrażanie instrumentów finansowych otrzymają świętokrzyscy przedsiębiorcy. Zadaniem tym będzie się zajmował Bank Gospodarstwa Krajowego. Ostatnie środki w wysokości 30 milionów złotych zostaną przeznaczone na wytwarzaniem energii z odnawialnych źródeł.
- Uważam, że wyniki tych renegocjacji należy bez wątpienia uznać za udane, a nawet można nazwać je sukcesem, bo przesunięcia dotyczą działań, które są jak najbardziej potrzebne. Pracowaliśmy na to z Komisją Europejską dobre pół roku - podkreśla Marek Szczepanik.
Tego samego zdania jest marszałek województwa. - Staramy się, żeby program był maksymalnie dobrze dopasowany do potrzeb przedsiębiorców. Jest on tak skomponowany, że składa się z kilkudziesięciu działań, a na niektóre z nich jest bardzo duże zapotrzebowanie. W związku z tym poprosiliśmy o przesunięcie z mniej obciążonych projektów czy działów tego programu na te, gdzie jest większe zapotrzebowanie. I można uznać, że odnieśliśmy sukces.
Na realizację projektów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa świętokrzyskiego na lata 2014 do 2020 przeznaczono 5,8 miliarda złotych.