Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Przede wszystkim kompetencje!

poniedziałek, 03 kwietnia 2023 13:58 / Autor: Radio eM
Przede wszystkim kompetencje!
Przede wszystkim kompetencje!
Radio eM
Radio eM
Chcą, by ich dzieci mówiły po angielsku, uczyły się gry na instrumentach, były bezpieczne i rozwijały talenty. Zajęcia kreatywne, wysoko wykwalifikowana kadra pedagogiczna – to dziś podstawowe wymagania rodziców szukających przedszkola dla swoich pociech. Chcemy jadać w dobrych restauracjach, oferujących profesjonalny poziom usług i standard obsługi klienta.

W każdej dziedzinie życia stajemy się coraz bardziej wymagający. Coraz więcej wymagamy od siebie i od naszych współpracowników. Sprostać nowoczesnym standardom, w tym także wysokim technologiom, obecnym niemal w każdej dziedzinie życia, pomagają odpowiednie umiejętności i kwalifikacje zawodowe. W ich zdobyciu, od lat pomaga Krajowy Fundusz Szkoleniowy.

MONTESSORI I KUCHNIA MOLEKULARNA

Montessori – to jedna ze współczesnych metod edukacyjnych, stosowana w wielu żłobkach i przedszkolach na świecie. Z pewnością warto ją poznać po to, aby w praktyczny sposób wykorzystać wartościowe elementy w pracy przedszkolnej. Program żłobkowy Montessori poznała pani Elżbieta – wychowawczyni w jednym z popularnych przedszkoli w Jędrzejowie. Jej pracodawca skorzystał z możliwości, jakie daje Krajowy Fundusz Szkoleniowy. Umowa z Powiatowym Urzędem Pracy w Jędrzejowie pozwoliła w całości sfinansować koszty szkolenia dla pracownika: - Nowoczesne wyposażenie, sprzęt, komfort pracy – to wszystko jest niezmiernie ważne - mówi pani Agnieszka Nyk, zarządzająca jędrzejowską placówką. Nic nie zastąpi jednak dobrego, wysoko wykwalifikowanego pracownika, w którego zawsze warto inwestować – przekonuje. Podobne zadanie na temat rozwoju kadr ma Pan Paweł Purchała, właściciel restauracji w Jędrzejowie. Jego pracownicy, dzięki Krajowemu Funduszowi Szkoleniowemu, ukończyli specjalistyczne szkolenia m.in. w zakresie kuchni molekularnej oraz nowych trendów w daniach bankietowych, okolicznościowych i cateringu: - Dzięki nowym kwalifikacjom pracownicy umocnili swoją pozycję w firmie, podnosząc atrakcyjność i jakość usług oferowanych przez naszą restaurację – dodaje Pan Paweł.

DOFINANSOWANIE NAWET W 100%

Krajowy Fundusz Szkoleniowy poznaje coraz więcej świętokrzyskich pracodawców i pracowników.  Od 2014 roku środki KFS trafiły do 5.318 pracodawców z terenu województwa świętokrzyskiego. Swoje kwalifikacje zawodowe podniosło już 22.700 pracujących mieszkańców naszego regionu: - Największą popularnością cieszą się szkolenia dla pracowników z branży transportowej (m.in. kursy prawa jazdy dla kierowców samochodów ciężarowych i autobusów), szkolenia w branży technicznej i handlowej, usług fryzjerskich i kosmetycznych, opieki zdrowotnej, a także m.in., rachunkowości, ubezpieczeń i branży informatycznej – mówi Aleksandra Marcinkowska, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach. Z Krajowego Funduszu Szkoleniowego mogą korzystać wszyscy pracodawcy, tj. podmioty zatrudniające co najmniej 1 pracownika, na podstawie umowy o pracę. Poziom dofinansowania zależy od wielkości zatrudnienia. Pracodawcy zatrudniający do 9 pracowników (łącznie z pracodawcą), mogą liczyć na sfinansowanie ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego 100% kosztów kształcenia. W przypadku pozostałych podmiotów, wysokość dofinansowania wynosi 80%. Maksymalna wartość dofinansowania to równowartość 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego pracownika.

NIE TYLKO SZKOLENIA I KURSY

Aby skorzystać z KFS, pracodawca powinien złożyć wniosek do miejskiego/powiatowego urzędu pracy, właściwego ze względu na siedzibę firmy. Terminy naborów określane są przez poszczególne urzędy pracy, w miarę dostępności środków przyznawanych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Istotne jest to, że pracodawca, składając wniosek, sam wybiera zarówno rodzaj szkolenia lub kursu, jak również dostawcę usługi szkoleniowej. Oprócz szkoleń, istnieje możliwość sfinansowania również m.in. studiów podyplomowych oraz kosztów egzaminów i uprawnień zawodowych: -  Często pracownicy posiadają niezbędne umiejętności, lecz brakuje im formalnych uprawnień. Pracodawca, w ramach środków krajowego Funduszu Szkoleniowego, ma możliwość sfinansowania egzaminów i uzyskania certyfikatów, dzięki którym pracownicy zdobędą uprawnienia niezbędne do wykonywania pracy w danym zawodzie – podkreśla Aleksandra Marcinkowska, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach. Pracodawca, wskazując we wniosku konkretnego wykonawcę usługi, musi jednak pamiętać, żeby wybrany podmiot dysponował odpowiednim potencjałem oraz świadczył usługi na racjonalnym poziomie kosztów. Aby uzyskać dofinansowanie, zaplanowane działanie musi być zgodne co najmniej z jednym z priorytetów wydatkowania środków KFS, które są określane na każdy rok. W połowie roku, po wyczerpaniu środków z tzw. limitu podstawowego istnieje możliwość skorzystania ze środków rezerwy Funduszu Pracy. Wszystkie potrzebne informacje można uzyskać w Miejskim i Powiatowych Urzędach Pracy oraz w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Kielcach, pod numerem tel.  41 36-41-622 oraz na stronie internetowej www.wupkielce.praca.gov.pl.  

Renata Janik, Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego

Uczenie się przez całe życie, ciągły rozwój i gotowość do przekwalifikowania – to recepta na zawodowy sukces. Kształcenie ustawiczne, czyli uczenie się dorosłych, to jedna z najdynamiczniej rozwijających się dziedzin edukacji. Środki, jakie otrzymało nasze województwo w ramach limitu podstawowego Krajowego Funduszu Szkoleniowego na rok 2023 to 6.745.000 zł. Po wyczerpaniu tej puli, lokalne urzędy pracy będą mogły wnioskować o dodatkowe środki z rezerwy. Wszystkich pracodawców z terenu województwa świętokrzyskiego zachęcam do korzystania z KFS – instrumentu wspierającego rozwój zawodowy pracodawców i pracowników.

 RenataJanik03042023.jpg

 

PRIORYTETY WYDATKOWANIA PODSTAWOWEGO LIMITU ŚRODKÓW KRAJOWEGO FUNDUSZU SZKOLENIOWEGO NA ROK 2023 (OKREŚLONE PRZEZ MINISTERSTWO RODZINY I POLITYKI SPOŁECZNEJ):

  1. Wsparcie kształcenia ustawicznego skierowane do pr1. Wsparcie kształcenia ustawicznego skierowane do pracodawców zatrudniających cudzoziemców.
  2. Wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.
  3. Wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych.
  4. Wsparcie kształcenia ustawicznego dla nowozatrudnionych osób (lub osób, którym zmieniono zakres obowiązków) powyżej 50 roku życia.
  5. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem oraz osób będących członkami rodzin wielodzietnych.
  6. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób poniżej 30 roku życia w zakresie umiejętności cyfrowych oraz umiejętności związanych z branżą energetyczną i gospodarką odpadami.

Priorytety wydatkowania środków rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego na rok 2023 (określone przez Radę Rynku Pracy):

  1. Wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności Zawodowej, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych oraz pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego wskazanych na liście/rejestrze przedsiębiorstw społecznych prowadzonym przez MRiPS.
  2. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.
  3. Wsparcie kształcenia ustawicznego w obszarach/branżach kluczowych dla rozwoju powiatu/województwa wskazanych w dokumentach strategicznych/planach rozwoju.

4.Wsparcie kształcenia ustawicznego instruktorów praktycznej nauki zawodu bądź osób mających zamiar podjęcia się tego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego oraz szkoleń branżowych dla nauczycieli kształcenia zawodowego.

  1. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.
Tag: kielce WUP
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO