REGION
Program InPlaMed - poprawi obsługę pacjentów w szpitalu i ułatwi prace lekarzom


Trwa realizacja Projektu InPlaMed – Informatyzacja Placówek Medycznych Województwa Świętokrzyskiego. Działania realizowane są na terenie 20 lecznic na terenie województwa świętokrzyskiego. Dokumentacja będzie w formie elektronicznej, co ma znacząco ułatwić organizację pracy szpitali, a także usprawnić obsługę pacjentów.
InPlaMed jest odpowiedzią na potrzeby podmiotów leczniczych, które wynikają z ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia, a także na nowe obowiązki w zakresie ochrony danych osobowych wynikające z rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady.
– Początkowo wdrażając ten projekt, wydawało nam się, że to będą działania, które poprawią statyki, chodzi jednak o coś więcej, o uzyskanie wymiernego efektu. Obecnie po kolejnej fali pandemii widzimy, że system pomaga poprawić obsługę pacjentów, ułatwia lekarzom korzystanie z usług w obszarze e-zdrowia i sprawną wymianę danych medycznych – mówi marszałek województwa świętokrzyskiego, Andrzej Bętkowski.
Tam gdzie była potrzeba i możliwości techniczne, nastąpiło ucyfrowienie posiadanych urządzeń diagnostycznych. W obszarach najbardziej czułych na jakość danych i ich przetwarzanie partnerzy projektu zostali również doposażeni w nowy sprzęt komputerowy, który jest w stanie współpracować w nowych systemach.
– Efekt realizacji projektu odczuje zarówno personel placówek, jak i pacjenci. Obieg elektronicznej dokumentacji medycznej pomiędzy np. pracownią diagnostyczną, a lekarzem będzie znacznie szybszy, co usprawni proces diagnostyki i leczenia pacjenta – mówi Robert Janus, dyrektor Departamentu IT Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, realizującego projekt.
Projekt jest wdrażany m.in. w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. – Dzięki programowi rozbudowaliśmy swój potencjał informatyczny, poprawił się m.in. dostęp do telekonferencji co w tej chwili jest nieodzowną metodą komunikowania się zespołów lekarskich czy pielęgniarskich. Dzięki InPlaMedowi odczuliśmy rzeczywistą poprawę jakości obsługi informatycznej – podkreśla prof. Stanisław Góźdź, dyrektor ŚCO.
Koszt wdrożenia projektu to na ten moment 66 milionów złotych.





![[WIDEO] Nieudany przemyt. Zamiast chusteczek… papierosy bez akcyzy](/media/k2/items/cache/d48beab28745a7873bd70d0d98f2f550_L.jpg)


