Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

"Profilaktyka 40 Plus". Czym jest i jakie badania obejmuje?

czwartek, 01 lipca 2021 15:49 / Autor: Magdalena Nowak
"Profilaktyka 40 Plus".  Czym jest i jakie badania obejmuje?
"Profilaktyka 40 Plus".  Czym jest i jakie badania obejmuje?
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Od dziś można wypełniać ankietę i zapisywać się na darmowe badania w ramach zdrowotnego projektu „Profilaktyka 40 plus”. Jest to pakiet badań, obejmujących m.in. ocenę miarowości rytmu serca, morfologię krwi, stężenie cholesterolu oraz poziomu glukozy.

– Epidemia koronawirusa bardzo wpłynęła na nasze zdrowie i zmianę stylu życia. Wiele osób nie wykonywało badań profilaktycznych i unikało wizyty u lekarzy . Nagłe ograniczenie aktywności fizycznej oraz wzrost natężenia stresu spotęgował ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne. By odbudować zdrowie Polaków rozpoczyna się duży program badań profilaktycznych 40 plus, który jest elementem „Polskiego Ładu” – mówi Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ.

Każdy, kto ma 40 lat lub więcej otrzyma  jednorazowy dostęp do bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych obejmującego od 6 do 12 rodzajów badań. Pakiet dla kobiet będzie zawierał: morfologię krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie poziomu glukozy, oznaczenie hemoglobiny glikowanej HbA1c, kreatyninę, badanie ogólne moczu, kwas moczowy oraz krew utajoną w kale. Pakiet dla mężczyzn będzie zawierał dodatkowo badanie w kierunku raka prostaty PSA. W pakiecie wspólnym będzie natomiast:  pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI) oraz ocenę miarowości rytmu serca.

– Aby skorzystać z pakietu badań, pacjent musi wypełnić ankietę, która pozwoli na ocenę czynników ryzyka, umieszczoną w Internetowym Koncie Pacjenta. Po wypełnieniu ankiety, trafia ona do centrum e-zdrowia, a tam będzie generowane e-skieorwanie. Ze skierowaniem zgłaszamy się do placówki, która ma umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na wykonywanie tych badań. W tej chwili jesteśmy  na ukończeniu podpisywania umów z 11 placówkami, ale liczba przychodni będzie rosła, bo cały czas mogę się one do nas zgłaszać – mówi Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ. – Dla osób, które nie mają Internetowego Konta Pacjenta, przewiduje się również możliwość wsparcia przez konsultanta w ramach infolinii Domowej Opieki Medycznej – dodaje rzecznik.

E-skierowanie na badania, nie wymaga wydrukowania ani pobrania go z Internetowego Konta Pacjenta. Placówka medyczna, która będzie miała umowę z NFZ na prowadzenie badań, pobierze tę informację z systemu informatycznego – wystarczy zgłosić się do niej z dowodem osobistym.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO