Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Praca w upały. Jakie obowiązki ma pracodawca?

poniedziałek, 15 lipca 2024 13:38 / Autor: Maria Karyś
Praca w upały. Jakie obowiązki ma pracodawca?
Praca w upały. Jakie obowiązki ma pracodawca?
Maria Karyś
Maria Karyś

Upały cały czas nie dają nam wytchnienia, a większość dnia spędzamy w pracy. Nasz czytelnik opowiada, że w miejscu jego pracy temperatury przekraczają 30 stopni Celsjusza. O tym, co pracodawca powinien zapewnić pracownikom podczas wysokich temperatur spytaliśmy specjalistę z  Inspekcji Pracy.

Daniel, nasz czytelnik, zgłosił naszej redakcji, że w miejscu jego pracy temperatura osiąga niemal 33 stopnie Celsjusza.

– Nie mamy możliwości się schłodzić, bo w obiekcie brakuje klimatyzacji. Wodę, którą zapewnia nam szef jest tak ciepła, że nie da się jej pić. To dlatego, że nawet na zapleczu jest strasznie gorąco. Dodam, że pracujemy fizycznie. Myślę, że maszyny też dodają kilka stopni  – opowiada Kamila Pawłowska, rzecznik Inspekcji Pracy w Kielcach.

Kamila Pawłowska, rzecznik Inspekcji Pracy w Kielcach  wyjaśnia, że przepisy nie regulują, jaka jest dopuszczalna maksymalna temperatura w pracy. Natomiast w związku z tak wysokimi temperaturami, wiąże się szereg obowiązków.

– Chociażby z dostępem do napojów. Mówi o tym wprost rozporządzenie w sprawie profilaktyki posiłków i napojów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pracodawca powinien zapewnić nieodpłatnie napoje, gdy temperatura na stanowiskach pracy przekracza 28 stopni, a na otwartej przestrzeni - 25 stopni Celsjusza. Ilość musi być wystarczająca, a dostęp stały – mówi  rzecznik.

Jeśli pracodawca ma pomieszczenia klimatyzowane, powinien utrzymywać je w odpowiednich warunkach.

– Musi prowadzić regularne sprawdzenie stanu technicznego urządzenia, sprawdzać czy strumień zimnego powietrza nie jest  kierowany bezpośrednio na stanowisko pracy. Nie może powodować przeciągów ani wyziębień. Okna i świetliki  powinny być wyposażone w zabezpieczenia chroniące przed nadmiernym nasłonecznieniem, np. w rolety – zaznacza Pawłowska

Pracodawcy powinni również dokonać oceny ryzyka zawodowego związanego z pracą wykonywaną na zewnątrz musi zadbać o odpowiednie środki profilaktyczne

– To przede wszystkim ochrona przed promieniami słonecznymi. Dlatego powinien zapewnić ochronę głowy czy odzież ochronną. Dodatkowo pracownicy powinni mieć możliwość odpoczynku w zacienionym i zadaszonym miejscu – kontynuuje rozmówczyni.

Oprócz tego można zaproponować pracę rotacyjną oraz dodatkowe przerwy czy zwolnienie wcześniej z pracy. Jednak to nie może obniżać wynagrodzenia.

10 lipca 2024 roku w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyło się spotkanie w sprawie nowych przepisów.  Mają one określać obowiązki pracodawców dotyczące ochrony pracowników przed wysokimi temperaturami.

– W spotkaniu wziął udział Marcin Stanecki, główny Inspektor Pracy. Przy opracowaniu nowych przepisów będą zastosowane rozwiązania, które stosują inne państwa – mówi Kamila Pawłowska.

Inspekcja Pracy zapewnia bezpłatne porady prawne od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30  do 15:30, w poniedziałek dłużej -  do godziny 18. Informacje można pozyskać również pod numerem telefonu: 801 002 412 (dla osób, które dzwonią z telefonów stacjonarnych) oraz 459 595 132 (dla telefonów komórkowych). Porady telefoniczne są dostępne w poniedziałek od godziny 9 do 18, a od wtorku do piątku w godzinach 9-15.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO