Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Dzieci masowo dzwonią na numer telefonu zaufania. Jak je wspierać?

środa, 06 września 2023 16:03 / Autor: Weronika Karyś
Dzieci masowo dzwonią na numer telefonu zaufania. Jak je wspierać?
Dzieci masowo dzwonią na numer telefonu zaufania. Jak je wspierać?
Weronika Karyś
Weronika Karyś

Jak wynika z danych opublikowanych przez Fundację Dajemy Dzieciom siłę, tylko w sierpniu 2023 roku telefon zaufania organizacji zadzwonił blisko 5250 razy. To przerażająca liczba, która z początkiem roku szkolnego może się jeszcze zwiększyć. Jak dbać o swoje pociechy w tym stresującym i dla wielu niełatwym czasie?

Powrót do szkoły wiąże się z wieloma emocjami. Te nie zawsze są pozytywne. Często szkoła kojarzy się z traumą, samotnością, trudnymi kontaktami z rówieśnikami i problemami. Tak po latach wspominają ją nawet dorośli. Jak więc wesprzeć dzieciaki w tym czasie?

– Jako rodzice musimy być bardzo uważni na to, co się dzieje wokół. Jeśli dziecko zgłasza nam jakiś kłopot, coś co może nawet w naszych dorosłych oczach wydaje się błahostką, to powiedzenie, że to nie problem nie jest wyjściem z sytuacji. Często dzieci wprost proszą o pomoc. Trzeba tylko nauczyć się słuchać i stworzyć im komfortową przestrzeń, w której mogą się otworzyć. Ważne jest też wspólne szukanie rozwiązań. Pamiętajmy, żeby nie bagatelizować żadnych sygnałów i dużo rozmawiać – mówi Aleksandra Dudek, psycholog z poradni My Future w Kielcach.

Ważne jest również, by dzieci miały czas dla siebie – na odpoczynek, zabawę, robienie tego, na co ma ochotę.

– Przede wszystkim ważne jest zadbanie o spokój i harmonię wokół dzieci. Nie przeładowujmy ich planu dnia. Dajmy im możliwość wyboru i nadajmy im sprawczość. Niech same wybiorą zajęcia dodatkowe, w których chciałyby uczestniczyć. Nie chodzi o to, żeby dzieciaki biegały ze szkoły na basen, z basenu na piłkę, a z piłki na angielski. Każdy ma prawo odpocząć. Szkoła wiąże się ze stresem i ważny jest relaks. Przecież dorośli po wyjściu z pracy też potrzebują odpoczynku – podkreśla psycholog.

Przypominamy, że wszystkie dzieci, ale również rodzice, w trudnych sytuacjach mogą kontaktować się z bezpłatnym telefonem zaufania Fundacji DDS pod numerem 116 111.

Audycji na temat zdrowia psychicznego dzieciaków można wysłuchać TUTAJ.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO