REGION
Są nowi konsultanci wojewódzcy. Grzegorz Świercz zajmie się endokrynologią ginekologiczną i rozrodczością
Wojewoda świętokrzyski powołał trzech nowych konsultantów wojewódzkich. Dr n. med. Grzegorz Świercz został konsultantem w dziedzinie endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości. Ta decyzja budzi kontrowersje w środowiskach prawicowych.
Jak podkreśla Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski, za wyborem stanęły przede wszystkim względy merytoryczne.
– Pan doktor pracuje w tej dziedzinie już od wielu lat i robi to w sposób akceptowalny przez środowisko. Jego kandydatura nie budziła większych emocji, zarówno w środowisku, jak i u służb wojewody. Ma on swoich zwolenników i przeciwników, ale o wyborze zaważyły sprawy medyczne – argumentuje swój wybór wojewoda.
– Endokrynologia ginekologiczna jest bardzo poważną specjalizacją i silnie łączy się z drugim członem nazwy stanowiska, czyli rozrodczością. Mnóstwo pacjentek ma ogromne problemy z zajściem w ciążę – dodaje Zbigniew Koniusz. Jednocześnie nieobsadzone pozostaje jeszcze stanowisko konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie położnictwa i ginekologii, które obejmował zmarły w marcu prof. Wojciech Rokita.
Decyzja wojewody budzi niezadowolenie w środowiskach prawicowych. Swojego zdziwienia nie kryje senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Słoń. – To dla mnie ogromne zaskoczenie. Pan doktor niejednokrotnie w sposób jawny manifestował swoje poglądy w dziedzinie aborcji czy kwestii in vitro. Oczywiście ma do tych poglądów pełne prawo. Przypomnę jednak, że przez wiele lat był on też czołowym politykiem Platformy Obywatelskiej, który nie krył swojej niechęci do Prawa i Sprawiedliwości. Rozumiem, że to decyzja pana wojewody, natomiast ja osobiście się z nią nie zgadzam i jej nie pochwalam – komentuje senator Krzysztof Słoń.
Przypomnijmy: Grzegorz Świercz koordynował prace nad miejskim programem in vitro w Kielcach. W latach 2005-2014 był członkiem PO. Z ramienia tej partii pełnił w latach 2010-2014 funkcję wicemarszałka województwa świętokrzyskiego. Z partii został usunięty w 2015 roku.