Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

REGION

Powiat kielecki najlepszy w Polsce

wtorek, 21 września 2021 15:30 / Autor: Natalia Rębosz
Powiat kielecki najlepszy w Polsce
Powiat kielecki najlepszy w Polsce
Natalia Rębosz
Natalia Rębosz

Powiat Kielecki zajął pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Gmin i Powiatów  w kategorii powiatów powyżej 120 tysięcy mieszkańców, prowadzonym przez Związek Powiatów Polskich.

To jedyny w swoim rodzaju ogólnopolski ranking, oceniający samorządy pod kątem działania na rzecz mieszkańców. Jest on aktualizowany na bieżąco przez ekspertów w trybie online i trwa przez cały rok. Jest bezpłatny i dobrowolny. Powiat Kielecki oceniany był według 63 kryteriów ujętych w 10 grupach tematycznych. 

– To ogromne wyróżnienie. Obroniliśmy tym sposobem tytuł i nagrodę przyznaną w zeszłym roku za całokształt pracy. Udało nam się zapunktować we wszystkich kategoriach, co także jest dużym sukcesem. Bardzo cieszymy się, że możemy działać na rzecz mieszkańców powiatu kieleckiego, w postaci nie tylko inwestycji, ale również udogodnień i innowacji – mówi Mirosław Gębski, starosta kielecki.

Pomimo trudnego roku powiat kielecki korzystał z funduszy zewnętrznych, a także krajowych. Jedna z kategorii, która była oceniania, dotyczyła działań proinwestycyjnych i prorozwojowych.

Powiat kielecki utrzymuje wysoki kurs, jeżeli chodzi o pozyskiwanie funduszy zewnętrznych na różnego rodzaju działania. Z środków krajowych uzyskaliśmy pięćdziesiąt jeden milionów złotych, natomiast z  zewnętrznych - ponad jedenaście milionów. Myślę, że te kwoty robią wrażenie. Pieniądze wykorzystaliśmy między innymi na działania inwestycyjne, polepszyliśmy infrastrukturę, doposażyliśmy szpitale, wsparliśmy domy opieki, a także przeprowadziliśmy remonty jednostek oświatowych – wymienia Tomasz Pleban, wicestarosta.

W 2020 roku przeprowadzono również wiele działań na rzecz osób niepełnosprawnych.

– Ubiegły rok był dla ochrony zdrowia bardzo ciężki. Skupiliśmy się więc na bezpieczeństwie pensjonariuszy domów pomocy społecznej. Dzięki temu, mimo trudnych warunków trzy placówki ciągle pracowały bez nawet jednego dnia przerwy. Ponadto przekazaliśmy ponad trzy miliony złotych dla organizacji pozarządowych, które były ukierunkowane na pomoc mieszkańcom niepełnosprawnym – informuje Krzysztof Bąk, członek zarządu powiatu kieleckiego.

Twórcom rankingu nie umknęło to, że powiat kielecki realizuje wiele inwestycji drogowych.

– Ciężko pracowaliśmy przez ostatni rok i dzięki temu dało uzyskać osiemdziesiąt trzy miliony złotych na budowę nowych dróg czy przejść dla pieszych, a to tylko pierwsza dotacja. Nie spoczywamy jednak na laurach, dalej będziemy dążyć do polepszania jakości życia mieszkańców. Zapewniam, że nie zmarnowaliśmy ani złotówki, wszystko wykorzystaliśmy w jak najlepszy sposób – mówi Cezary Majcher, członek zarządu powiatu kieleckiego.

To, że powiat kielecki jest najlepszy w Polsce potwierdza fakt przybywania tu nowych mieszkańców. 

– W zeszłym roku wydaliśmy  2750 pozwoleń na budowę, z czego ponad tysiąc dotyczyła domków jednorodzinnych. Ciągle też staramy się polepszać obsługę klienta w dziale geodezji, tak, żeby wszystko działało sprawniej – mówi Mariusz Ściana,

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO