Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Ponad 60 procent Polaków nie chodzi regularnie do dentysty. Pandemia pogłębiła problem

poniedziałek, 23 listopada 2020 15:39 / Autor: Magdalena Nowak
Ponad 60 procent Polaków nie chodzi regularnie do dentysty. Pandemia pogłębiła problem
Ponad 60 procent Polaków nie chodzi regularnie do dentysty. Pandemia pogłębiła problem
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

61 procent Polaków między 25. a 60. rokiem życia nie chodzi regularnie do stomatologa - wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie grupy Lux Med. Zlekceważony problem stomatologiczny może prowadzić do poważnych chorób nie tylko zębów i jamy ustnej, ale także całego organizmu. Bakterie wywołujące stany zapalne mogą przedostać się do innych narządów i przyczyniać się nawet do udarów mózgu czy zawałów.

Co trzeci respondent kontroluje stan uzębienia jedynie raz w roku, natomiast niemal co dziesiąty zgłasza się do gabinetu jedynie wtedy, kiedy odczuwa dolegliwości bólowe.

Jak podkreśla lek. dent. Alicja Chowaniec-Prażuch z Lux Med, istnieje realne ryzyko, że bakterie wywołujące stany zapalne zębów i jamy ustnej, wraz z układem krwionośnym, przedostaną się także do innych organów - wystarczy chwilowy spadek odporności organizmu.

– W literaturze fachowej zwraca się dodatkowo uwagę na związek schorzeń przyzębia z występowaniem udarów mózgu, zawałów, zwiększonego ryzyka cukrzycy, przewlekłej choroby nerek, chorób płuc, a także reumatoidalnego zapalenia stawów. Pamiętajmy, że choroby zębów i przyzębia są bardzo niebezpieczne dla rozwijającego się płodu. Dlatego każdej kobiecie, która spodziewa się dziecka lub planuje zajście w ciążę, zaleca się konsultację stomatologiczną oraz podjęcie leczenia – tłumaczy specjalistka.

Wytyczne kliniczne wskazują, że standardowe kontrolne badania stomatologiczne są zalecane w interwałach 6 lub 12 miesięcy. Dr Chowaniec-Prażuch zwraca dodatkowo uwagę, że stan uzębienia u dzieci należy kontrolować częściej.

– Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, by pierwszą wizytę dziecka w gabinecie odbyć po wyrżnięciu się pierwszego zęba i nie później niż po ukończeniu drugiego roku życia. Dzieci są szczególnie narażone na próchnicę, dlatego w ich przypadku przegląd powinien odbywać się 2-3 razy w roku. Pamiętajmy, że profilaktyka w odniesieniu do zębów mlecznych jest niezwykle istotna. Jeśli zlekceważymy zmiany świadczące np. o próchnicy, możemy przyczynić się do chorób uzębienia stałego lub wad zgryzu, których leczenie może okazać się trudne i czasochłonne – podkreśla Alicja Chowaniec-Prażuch.

Ponad połowa ankietowanych - nawet w obliczu wystąpienia stanu zapalnego zęba, bólu czy krwawienia dziąseł, nie podejmuje natychmiastowych kroków w celu podjęcia leczenia. Wśród nich blisko 24 procent lekceważy dolegliwości w nadziei, że nie dzieje się nic poważnego, a niemal 18 proc. przyznaje się do zażywania leków przeciwbólowych jako antidotum i nic z tym dalej nie robi.

Pandemia koronawirusa stała się dla niektórych dodatkowym argumentem do odwlekania leczenia stomatologicznego. Wiele osób, w obawie przed zakażeniem, odwołuje lub przekłada zaplanowane przeglądy. Czy zatem wizyta u stomatologa w czasie pandemii koronawirusa jest bezpieczna?

– Przede wszystkim, przed planowanym zapisem, zalecamy konsultację telefoniczną za pośrednictwem infolinii. W dniu wyznaczonej wizyty, przed wejściem do placówki, ponownie przeprowadzany jest wywiad medyczny z pacjentem. Każda osoba, która przychodzi do placówki, ma mierzoną temperaturę i proszona jest o zdezynfekowanie rąk, a przed samą wizytą konieczne jest przepłukanie jamy ustnej płynem odkażającym – mówi Alicja Chowaniec-Prażuch. 

– Dodatkowo, w trosce o zdrowie pacjentów, przestrzegane są zasady dystansu społecznego. Umawiani są oni na konkretną godzinę, by uniknąć gromadzenia się ludzi w recepcji czy poczekalni, a pomiędzy samymi wizytami zapewnia się dłuższe przerwy, aby ze szczególną starannością przeprowadzić procedury sanitarne. W gabinecie wszystkie narzędzia i instrumenty poddawane są dezynfekcji i sterylizacji zgodnie z wytycznymi – dodaje.

W sytuacji wystąpienia bólu lub innego stanu nagłego, pacjentom wymagającym niezwłocznej interwencji stomatologicznej, u których zaistniało podejrzenie zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, pomoc udzielana jest w specjalnie wyznaczonych do tego jednostkach.

Tag: stomatolog
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO