REGION
Ponad 20 tys. testów na obecność koronawirusa wykonano w Podzamczu Chęcińskim. Świętokrzyskie liderem
Ponad 20 tysięcy testów na obecność koronawirusa wykonali do tej pory diagności Regionalnego Centrum Naukowo - Technologicznego. Laboratorium w Podzamczu badaniem próbek pobranych w większości od mieszkańców województwa świętokrzyskiego zajmuje się od czterech miesięcy.
Regionalne Centrum Naukowo - Technologiczne testy na koronawirusa wykonuje od 23 marca. Zrobiono ich już ponad 20 tysięcy, a świętokrzyskie jest w Polsce liderem w liczbie ich wykonywania w przeliczeniu na statystycznego mieszkańca. Jest też w czołówce pod względem całościowej liczby przeprowadzonych testów.
- Cieszę, że jednostka Samorządu Terytorialnego, Regionalne Centrum Naukowo – Technologicznego ma znaczny udział w walce z pandemią. Utwierdza to nas w przekonaniu, że decyzja Zarządu Województwa o uruchomieniu zasobów laboratoryjnych w Podzamczu była słuszna. To już cztery miesiące jak laboratorium funkcjonuje i w tym czasie pokazało, że należy do znaczących laboratoriów w walce z pandemią – mówił marszałek Andrzej Bętkowski.
Laboratorium w Podzamczu pracuje w cyklu trzyzmianowym, materiał do badań przyjmowany jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-3.00, a w weekendy od 8.00 do 14.00. Maksymalny czas oczekiwania na wynik, od momentu dostarczenia materiału z niezbędnymi dokumentami wynosi 19 godzin.
- Testy na SARS Cov-2 robione są metodą PCR - polega to na wielokrotnym powielaniu, zwykle w 30-40 cyklach, specyficznego fragmentu DNA w czasie rzeczywistym. Wykorzystuje się do nich m. in. specjalistyczne urządzenia, które pozwoliły na zautomatyzowanie i zoptymalizowanie pracy. Maszyny wykonują pracę trzech laborantów, dzięki nim proces testowania próbek jest szybszy i bezpieczniejszy, a wyniki – bardziej precyzyjne, mniej podatne na błędy – powiedział dyrektor RCNT Marcin Zawierucha.
Jak poinformował wicemarszałek Marek Bogusławski, LRCNT może się także pochwalić tym, że jest jednym z niewielu w Polsce, które przeszło pomyślnie renomowany międzynarodowy proces certyfikacyjny QCMD, który potwierdza wysoką jakość badań.
– Składa się na nią nowoczesny, wysokiej jakości sprzęt oraz wiedza i doświadczenie pracujących tu fachowców. Świętokrzyskie może być dumne z RCNT, z ostatnich danych z Ministerstwa Zdrowia jesteśmy w czołówce, a dokładnie na drugim miejscu w ilości wykonywanych badań w kierunku koronawirusa. Natomiast w ilości badań na jeden milion mieszkańców jesteśmy na miejscu pierwszym - dodał wicemarszałek.
Testy w RCNT prowadzone są na podstawie umów z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Kielcach, Narodowym Funduszem Zdrowia oraz w ramach projektu „Stop Wirusowi” finansowanemu z Europejskiego Funduszu Społecznego.