REGION
Politycy muszą zrobić więcej dla seniorów
Starzejące się społeczeństwo od dłuższego czasu jest palącym problemem. Rząd podejmuje próby zaradzenia tej sytuacji kierując swoje działania do rodzin czy ludzi młodych. Jednak politycy nie mogą zapominać o tych, którzy są seniorami bądź niedługo przekroczą granicę 55 lat. Potrzebna jest konkretna polityka senioralna.
Prognozy statystyków mówią, że do 2050 roku 40 procent naszego społeczeństwa będą stanowiły osoby po sześćdziesiątce. Województwo świętokrzyskie plasuje się w czołówce najbardziej zagrożonych demograficznie regionów. Żyjemy coraz dłużej, a przy tym rosną nasze oczekiwania co do standardów życia. - Jesteśmy zobowiązani do prowadzenia takiej polityki, by ludziom starszym żyło się lepiej. W województwie, tak jak w całym kraju rośnie liczba wypłacanych świadczeń dla osób powyżej 100. roku życia. W tym momencie w regionie żyje 84 takie osoby. To znaczna grupa. To też pokazuje, że żyjemy dłużej. Zatem musimy zadbać zarówno o zdrowie jak i aktywność seniorów – przekonuje wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek.
Opieka nad seniorami w dużej mierze leży na barkach samorządów. Wojewoda ocenia, że ta grupa jest dość dobrze zaktywizowana. W regionie funkcjonują uniwersytetu trzeciego wieku i rady senioralne. Coraz bardziej popularne stają się zniżkowe karty dla seniorów, które wprowadzają lokalne władze w porozumieniu z publicznymi instytucjami i przedsiębiorcami. Są też minusy. - Niestety zdrowie naszych seniorów z powodu wieku często szwankuje. W naszym województwie działają tylko dwa oddziały geriatryczne: w Busku-Zdroju i Staszowie. Specjalistów z tej dziedziny mamy zaledwie… dwóch. Tutaj Ministerstwo Zdrowia wychodzi naprzeciw. Bez ograniczeń wszyscy chętni lekarze będą mogli robić specjalizację w geriatrii – mówi wojewoda świętokrzyski.
Potrzebne są dodatkowe działania w ramach polityki senioralnej. 8 marca w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim rozpoczęta zostanie ministerialna akcja Bezpieczny i aktywny senior. Potrwa ona kilka miesięcy. Na początek konferencja, która ma zaowocować również diagnozą sytuacji seniorów w regionie. - Pokażemy jakie rozwiązania na terenie województwa już funkcjonują, czego brakuje, w którym ta polityka wspierania seniorów w środowisku lokalnym powinna zmierzać - mówi Anna Gromska, dyrektor wydziału polityki społecznej i zdrowia w urzędzie wojewody. Nie wykluczone, że prócz diagnozy wskazane zostaną dobre praktyki w zakresie polityki senioralnej.
Wśród działań nakierowanych na potrzeby osób starszych można wymienić program Senior +. W planie wieloletnim na te działania z państwowej kasy przeznaczonych zostało 340 milionów złotych. W tym roku program dofinansowany będzie kwotą 30 milionów. Inne państwowe programy dla seniorów to Leki 75 + czy bezpłatna pomoc prawna.