REGION
Policja zachęca do współpracy
Świętokrzyska policja rozpoczęła cykl debat pn. „ Reaguję – nie kabluję”. Pierwsze spotkanie skierowane było do gimnazjalistów i uczniów szkół średnich. Funkcjonariusze oraz wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek zachęcali młodzież do współpracy i dzielenia się informacjami o zagrożeniach. Uczniowie z kolei mówili o swoich oczekiwaniach i spostrzeżeniach.
Pierwsza z debat pn. „Reaguję – nie kabluję” odbyła się w Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach. W spotkaniu z policją wzięli udział gimnazjaliści i uczniowie szkół średnich. – Poprzez te spotkania chcemy zachęcić młodych ludzi do rozmawiania z policją o swoich problemach i przekazywania informacji o niepokojących sytuacjach. Chcemy ich przekonać, że reakcja i podzielenie się swoimi spostrzeżeniami i problemami to nie oznaka słabości, lecz siły – mówi Komendant Wojewódzki Policji, insp. Dariusz Augustyniak.
A jak podkreślają funkcjonariusze tych zagrożeń nie brakuje. Należy do nich między innymi cyberprzemoc i dopalacze. – W dzisiejszych czasach młodzież bardzo dużo czasu spędza w świecie wirtualnym. Oczywiście w tej kwestii bardzo ważną rolę odgrywają rodzice, to oni powinni zwracać uwagę na to, z jakich stron korzystają ich dzieci. Nie brakuje także problemów związanych z dopalaczami. Młodzi ludzie ciągle szukają czegoś nowego zapominając o bezpieczeństwie. Naszym zadaniem jest, żeby pokazać im jaki to może mieć wpływ na ich zdrowie i psychikę. Podczas tych debat będzie o tym mowa – podsumowuje komendant.
Organizowane debaty to także okazja do tego, by uczniowie i studenci mogli powiedzieć o swoich oczekiwaniach wobec policji. – Chcemy dowiedzieć się od młodzieży jaka forma tego przekazu ich interesuje. Bo być może dzwonienie na numer alarmowy to nie jest coś, z czego chętnie korzystają młodzi ludzie - uzupełnił komendant.
Dlatego też policja w najbliższym czasie planuje uruchomić nowe kanały komunikacji w portalach społecznościowych. – Widzimy, że dużo osób korzysta obecnie z Twittera czy facebooka. Dlatego uważamy, że my również powinniśmy pójść w tym kierunku. Chcemy, żeby ludzie mieli możliwość kontaktowania się z nami również za pomocą tych kanałów. Portale społecznościowe z jednej strony pozwolą dotrzeć nam z wieloma akcjami do młodych ludzi a z drugiej ułatwią im kontakt z nami. Oczywiście należy pamiętać, że portale nie będą miejscem, gdzie ludzie będą mogli zgłaszać przestępstwa lub sytuacje, w których potrzebna jest natychmiastowa reakcja policji. W takich przypadkach należy dzwonić na numer alarmowy – powiedział komisarz Kamil Tokarski, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiej Policji w Kielcach.
Jedną z nowych form jest także Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Uruchomiono ją jesienią ubiegłego roku. Link do niej można znaleźć na stronie każdej komendy.
Debaty pn. „Reaguję - nie kabluję” odbędą się we wszystkich powiatach. Ich podsumowanie zaplanowano na czerwiec br.