Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Podjęli ważne decyzje dla województwa

poniedziałek, 28 stycznia 2019 14:37 / Autor: Beata Kwieczko
Podjęli ważne decyzje dla województwa
Podjęli ważne decyzje dla województwa
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Zmiany w budżecie województwa świętokrzyskiego, przyjęcie "Świętokrzyskiego Programu Pomocy Społecznej do roku 2023", aktualizacja planu gospodarki odpadami oraz programu ochrony środowiska przed hałasem to najważniejsze tematy, jakie zostały poruszone podczas IV sesji Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. Przedstawione zostały również zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Województwa Świętokrzyskiego na lata 2019-2043.

- Zmiany te dotyczą środków niewydatkowanych w 2018 roku i kwoty około 55 milionów złotych. Środki z budżetu będą skierowane przede wszystkim na obszar infrastruktury drogowej, na sfinansowanie siedmiu obwodnic, które są realizowane w naszym województwie i niektórych odcinków dróg. Drugim obszarem, który mieści się w tej kwocie są dwa zadania na ochronę zdrowia i dotyczą Świętokrzyskiego Centrum Onkologii oraz  Specjalistycznego Szpitala im. św. Rafała w Czerwonej Górze. W przypadku pierwszej placówki zakupiony zostanie sprzęt za 2,6 miliona złotych, a w drugiej adaptowane będą pomieszczenia za kwotę 1 milion 100 tysięcy złotych - informuje Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.

-  Również z budżetu 3,2 mln zł zostanie przeznaczone na programy dotyczące kolei i zakupu nowoczesnego taboru, wspierania osób niepełnosprawnych, osób z defektami psychicznymi i wspierania małych i średnich przedsiębiorstw. Jedynym dodatkowym zadaniem, jakie będzie realizowane z tego budżetu będzie termomodernizacja i zastosowanie technologii OZE w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu Chęcińskim, na które zostanie przeznaczone 2 miliony złotych - dodaje marszałek Bętkowski.

 Ważnym punktem tej sesji było również przyjęcie „Świętokrzyskiego Programu Pomocy Społecznej do 2023 roku”. - Jest to bardzo ważny dokument,  bo z jednej strony wskazuje potrzeby pomocowe w naszym regionie, a z drugiej obszary interwencji, na które trzeba skierować pomoc. Z tego dokumentu korzystają również pracownicy ośrodków pomocy społecznej samorządów poszczególnych szczebli. Oprócz tego służy on do aplikowania o środki unijne - tłumaczy Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego i podkreśla, że pomoc społeczna jest dla województwa ogromnym wyzwaniem. - Do 2017 roku pomoc społeczna była udzielana głównie z powodu bezrobocia, dziś tym powodem są długotrwałe i przewlekłe choroby, a bezrobocie jest na trzecim miejscu.

Dokument ten porusza również kwestie starzenia się społeczeństwa oraz wyludniania naszego regionu. - Jeżeli chodzi o osoby w wieku 65 plus to najbardziej starzejącym się obszarem jest powiat ostrowiecki i miasto Kielce. Co do drugiego problemu, najszybciej wyludnia się miasto Kielce, a jedynym powiatem, gdzie przybywa mieszkańców jest powiat kielecki - zaznacza wicemarszałek.

Podczas sesji rozpatrzony został także projekt uchwał w sprawie wyznaczenia Świętokrzyskiego obszaru chronionego krajobrazu w gminach Bieliny Bodzentyn i Górno. - W 2007 roku został wyznaczony teren chroniony przez rady gmin tych trzech samorządów, a w 2009 roku kompetencje te przejął sejmik województwa świętokrzyskiego. W związku z tym, że uchwały rady gmin zawierają pewne rozbieżności co do zgodności z rzeczywistością zapisów i jednocześnie oznaczeń na mapach topograficznych, dziś regulujemy te sprawy, aby w przyszłości wyeliminować jakiekolwiek problemy, które miałyby związek ze zmianą terenów administracyjnych, podziałów leśnych czy innych spraw, jakie miałyby wpływ na zmianę stanu i jakości tychże terenów - mówi Marek Jońca, członek zarządu województwa świętokrzyskiego.

Ważną zmianą była aktualizacja planu gospodarki odpadami województwa świętokrzyskiego na lata 2016 do 2022. - Na terenie naszego regionu mamy sześć punktów składowania odpadów: w Końskich, Włoszczowie, Promniku, Rzędowie, Janczycach oraz Starachowicach, ale bywa tak, że trafiają tu odpady niewiadomego pochodzenia przywożone przez niewiadomych przewoźników. Dlatego nowelizując tą uchwałę wprowadzamy możliwość, aby odpady dostarczane w sposób nielegalny trafiały w miejsca, które tą uchwałą wprowadzamy, czyli do Promnika w gminie Strawczyn oraz do Rzędowa w gminie Tuczępy w powiecie Buskim - wyjaśnia Marek Jońca.

Ostatnia ważna uchwała dotyczyła aktualizacji "Programu ochrony środowiska przed hałasem dla terenów poza aglomeracjami, położonych w pobliżu dróg krajowych z terenu województwa świętokrzyskiego, których eksploatacja spowodowała negatywne oddziaływanie akustyczne”. - Jak wiemy nasze województwo rozwija się dynamicznie w kierunku infrastruktury drogowej, dlatego w walce z hałasem proponujemy rozwiązania, które będą go ograniczać poprzez unowocześnianie dróg, budowę ekranów akustycznych, czy też wymianę okien w pobliżu dróg na takie, które będą miały lepszy wskaźnik przenikalności hałasu. To wszystko ma związek z unowocześnianiem, ale jednocześnie powstawaniem nowych ścieżek rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych, co zwiększy bezpieczeństwo na modernizowanych drogach - zauważa Marek Jońca.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO