REGION
Pięćdziesięciu ochotników rozpocznie służbę w 10. Świętokrzyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.
Pięćdziesięciu ochotników dołączy w najbliższy piątek do 102. Batalionu Lekkiej Piechoty w Sandomierzu. W ten sposób nowo powołani żołnierze rozpoczną terytorialną służbę wojskową w 10. Świętokrzyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Najbliższe 16 dni spędzą na szkoleniu podstawowym na poligonie w Nowej Dębie.
Dzień powołania jest pierwszym dniem służby ochotników w 10. Świętokrzyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Najpierw wypełnią niezbędne dokumenty, przejdą badania lekarskie, sprawdzą swój wskaźnik masy ciała BMI oraz sprawność fizyczną i co najważniejsze, założą mundur żołnierza Wojska Polskiego. Ten dzień jest także pierwszym dniem szkolenia podstawowego, które potrwa 16 dni.
Żołnierze na kolejne dni szkolenia przejadą do Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie, gdzie będą szkolić się z praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki, taktyki, przetrwania w trudnych warunkach oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i topografii. Również pierwszego dnia otrzymają karabinek MSBS Grot, który będzie im towarzyszył do ostatniego dnia szkolenia. "Szesnastka" zakończy się pętlą taktyczną, czyli swoistym sprawdzianem umiejętności nabytych przez ostatnie dni szkolenia. Na koniec czeka ich przysięga wojskowa, podczas której wypowiedzą słowa roty.
WOT opiera swój potencjał na żołnierzach ochotnikach, którzy z uwagi na terytorialny charakter formacji, w tym pełnienie służby w obszarze swojego zamieszkania, sami siebie nazywają "Terytorialsami". W szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą wstąpić zarówno rezerwiści, jak również osoby, które do tej pory nie pełniły żadnej formy służby wojskowej.
Misją 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. majora Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego ps. "Nurt" jest obrona i wspieranie społeczności województwa świętokrzyskiego. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.