REGION
PFRON wesprze organizacje aktywizujące niepełnosprawnych
Organizacje pozarządowe będą mogły się starać o unijne dofinansowanie na realizację projektów w ramach programu "Partnerstwo dla osób z niepełnosprawnością", nawet jeśli nie posiadają wkładu własnego. Zarząd województwa świętokrzyskiego podpisał w tej sprawie porozumienie z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Program "Partnerstwo dla osób z niepełnosprawnością" realizowany jest od 2016 roku. Do tej pory umowę w tej sprawie podpisało tylko województwo podkarpackie. Region świętokrzyski jest drugim, który zdecydował się na takie porozumienie.
- Miarą poziomu naszej wrażliwości jest stosunek do osób niepełnosprawnych. Cieszę sie, że województwo świętokrzyskie będzie działać w tym duchu, podpisując program, który nie jest tak powszechny w innych częściach kraju. W swojej działalności wielokrotnie miałem kontakt z osobami niepełnosprawnymi, zakładaliśmy organizacje pozarządowe, które niosły pomoc niepełnosprawnym i ich rodzinom i wiem, jaki jest problem - mówi Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.
Program jest dedykowany organizacjom pozarządowym, w tym fundacjom i stowarzyszeniom, które przygotowują projekty dla mieszkańców województwa świętokrzyskiego. - Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w swojej misji ma przede wszystkim wspierać osoby niepełnosprawne i aktywizować je w dążeniu do wejścia na rynek pracy. Jednak naszym zadaniem jest też wspieranie organizacji pozarządowych, które prowadzą takie działania dla osób niepełnosprawnych - informuje Marlena Maląg, prezes zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, która przyjechała do Kielc podpisać umowę z zarządem województwa świętokrzyskiego.
Dzięki porozumieniu PFRON będzie mógł sfinansować tzw. wkład własny wnioskodawców, czyli pokryć część kosztów, które musi ponieść podmiot realizujący dany projekt. Kwota ta będzie wynosić od 5 do 15 procent wartości przedsięwzięcia.
- Na ten rok na działania w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego mamy przeznaczone 206 milionów złotych. Z większości tych środków mogą skorzystać organizacje pozarządowe. Dzięki porozumieniu, które dziś podpisaliśmy te organizacje dostaną wkład własny pod warunkiem, że wsparciem będą objęte osoby niepełnosprawne, a wniosek będzie napisany poprawnie - tłumaczy Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.
Większe środki zostaną przeznaczone też na zakłady aktywności zawodowej i warsztaty terapii zawodowej. - W naszym województwie funkcjonują tylko cztery tego typu zakłady, ale zapotrzebowanie jest o wiele większe - zauważa wicemarszałek.
- W województwie podkarpackim od 2016 roku zrealizowano 22 projekty, m.in. na usługi asystenckie, mieszkania treningowe i zwiększenie kompetencji zawodowych osób z niepełnosprawnościami. Mam nadzieję, że w naszym województwie realizacja tego programu będzie przebiegała podobnie - dodaje Andrzej Michalski, dyrektor świętokrzyskiego oddziału PFRON.
W spotkaniu udział wzięli także senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Słoń, który podkreślił, że podpisanie porozumienia ma dla naszego województwa ogromne znaczenie i jest oznaką czynienia dobra.
Program „Partnerstwo dla osób z niepełnosprawnością” umożliwi dofinansowanie projektów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 - 2020.