REGION
Pandemia, a orzeczenia o niepełnosprawności. Czy było trudniej je uzyskać?
W Miejskim Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Kielcach wydano w minionym roku 7197 orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. W powiecie kieleckim tych wniosków było 5236.
W Starostwie Powiatowym w Kielcach wydano mniej orzeczeń niż w roku ubiegłym, było ich 6293. – Rozpatrzyliśmy mniej wniosków niż w 2019 roku. Ma to związek z wybuchem epidemii koronawirusa. W ramach działań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem wirusa SARS-CoV-2 wydłużony został okres ważności wydanych orzeczeń – informuje Wiesława Knez, przewodnicząca Zespołu.
Najwięcej orzeczeń przyznano o stopniu umiarkowanym - 2834, a najmniej o lekkim – 475. Najczęstszymi przyczynami niepełnosprawności u osób powyżej 16. roku życia były upośledzenia narządu ruchu, choroby układu krążenia i oddechowego oraz neurologiczne. W przypadku dzieci – całkowite zaburzenia rozwojowe oraz choroby układu krążenia i oddechowego. Najwięcej orzeczeń zostało wydanych osobom w przedziale wiekowym 41-60 lat.
W Miejskim Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Kielcach liczba wydanych orzeczeń była zbliżona do tej z roku 2019. – W większości było to ich przedłużanie, natomiast dla osób, które po raz pierwszy wnioskowały, odnotowaliśmy ponad 1500 orzeczeń. Jeżeli chodzi o znaczny stopień, wydaliśmy ich 1671, umiarkowany – 3 887, ze stopniem lekkim – 621 – informuje Dominika Bochenek, sekretarz Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności.
Od marca 2020 roku, z uwagi na stan pandemii, orzeczenia wydawane były trybie zaocznym, na podstawie załączonej dokumentacji medycznej.