REGION
Pałac Biskupów będzie Pomnikiem Historii
Pałac Biskupów Krakowskich, będący siedzibą Muzeum Narodowego w Kielcach, zostanie wraz z zespołem katedralnym wpisany na listę Pomników Historii. Ma to nie tylko podnieść prestiż tego miejsca, ale i pozwoli na lepsze finansowanie w przyszłości.
Rok 2017 upływa w Muzeum Narodowym w Kielcach pod znakiem ważnych inwestycji, dzięki którym Pałac Biskupów Krakowskich odzyska dawny blask. Dzięki pieniądzom z programu Infrastruktura i Środowisko uda się odremontować elewację budynku i zmodernizować galerie wewnątrz muzeum. Dzięki wpisaniu na listę Pomników Historii, pozyskiwanie finansowania będzie w przyszłości dużo łatwiejsze. – To dla nas wielka radość, ale z tego tytułu czekają nas również profity w postaci związane z łatwiejszą procedurą pozyskiwania środków finansowych na ochronę dziedzictwa narodowego – informuje poseł Krzysztof Lipiec, przewodniczący Prawa i Sprawiedliwości w regionie świętokrzyskim. Siedziba Muzeum Narodowego w Kielcach będzie jednym z nielicznych miejsc w regionie, mogących pochwalić się statusem Pomnika Historii. – Aż do początków bieżącego roku, za wyjątkiem Muzeum Archeologicznego w Krzemionkach, nie było u nas żadnego obiektu objętego specjalną ochroną w ramach Pomników Historii. Na początku 2017 roku na listę zostało wpisane Opactwo Cystersów w Wąchocku i klasztor na Świętym Krzyżu – wymienia Lipiec.
Jak przypomina senator PiS Krzysztof Słoń, Pałac Biskupów Krakowskich był miejscem tworzenia się polskiej państwowości jeszcze przed odzyskaniem niepodległości. – To tutaj komendant Józef Piłsudski wydawał pierwsze dokumenty państwowe – informuje. Dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach Robert Kotowski dodaje natomiast, że Pałac Biskupów Krakowskich ma ogromne znaczenie nie tylko dla regionu, ale i dla całej Polski. – Jest to rezydencja z epoki Wazów. To jeden z najlepiej zachowanych obiektów tego typu w kraju – mówi Kotowski.
Realizowane przez Muzeum Narodowe w Kielcach projekty w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko opiewają na łączną kwotę około 40 milionów złotych.