REGION
Ostrowiec Świętokrzyski. Kładka nad torami i peron po remoncie
W Ostrowcu Świętokrzyskim podróżni korzystają z odnowionego peronu i wyremontowanej kładki. Łatwiej wsiadają do pociągów, którymi wygodniej i bezpieczniej dojechać można do Skarżyska-Kamiennej, Kielc i Krakowa.
Jeszcze w kwietniu PLK zakończą się odbiory nowego peronu i ciągów komunikacyjnych na stacji kolejowej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Już teraz pasażerowie mogą korzystać z efektów zrealizowanych prac.
– Od ulicy Kolejowej do peronu prowadzi nowy chodnik z podjazdem, który ułatwił dostęp do pociągu osobom o ograniczonej możliwości poruszania się. Na peronie pojawiły się nowe wiaty, ławki i tablice informacji pasażerskiej. Nagłośnienie, ścieżki naprowadzające oraz nawierzchnia o zróżnicowanej strukturze pomagają w poruszaniu się po stacji osobom niewidomym i słabo widzącym. Mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego dotrzeć do pociągu mogą również wyremontowaną kładką, która znajduje się nad torami. Wymieniono na niej nawierzchnię, schody i bariery zabezpieczające. Wszystko oświetlają nowe latarnie pracujące w energooszczędnej technologii LED – informuje Piotr Hamarnik z zespołu prasowego PKP PLK.
Stacja w Ostrowcu Świętokrzyskim to ważny fragment linii kolejowej numer 25, którą PLK modernizują na odcinku Skarżysko-Kamienna – Sandomierz. Inwestycja obejmuje wymianę torów, sieci trakcyjnej i systemów sterowania ruchem kolejowym. Przebudowywane są przejazdy kolejowo-drogowe, mosty i wiadukty, które zapewnią wyższy poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym.
Na przebudowywanej trasie z efektów zrealizowanych prac korzystają już mieszkańcy m.in. Wąchocka, Starachowic i Kunowa, a pociągi poruszają się po wymienionych torach na odcinku Skarżysko-Kamienna – Ostrowiec Świętokrzyski.
Obecnie największy zakres prac realizowany jest w kierunku Sandomierza. Zakończenie inwestycji planowane jest na przełom 2023 i 2024 roku.
Dzięki inwestycji PLK pociągi pasażerskie będą poruszać się z prędkością 120 km/h, a towarowe z prędkością 80 km/h.
Projekt za przeszło 600 milionów złotych jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.