REGION
Od września dentysta w każdej szkole. Tak będzie?
W myśl nowych przepisów uczniowie do ukończenia 19. roku życia będą mieli zapewnioną w szkole profilaktyczną opiekę zdrowotną oraz stomatologiczną. W każdej placówce ma być pielęgniarka środowiskowa nauczania i wychowania lub higienistka szkolna oraz dentysta.
Ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniami wchodzi w życie 12 września. Ma ona zapewnić dzieciom i młodzieży równy dostęp do stomatologa w szkole bez względu na miejsce zamieszkania czy typ szkoły.
Dzieci będą mogły także leczyć zęby w gabinetach znajdujących się poza placówką oraz w dentobusach. – Ale nasze województwo jest w dobrej sytuacji, ponieważ mamy aż 55 gabinetów świadczących usługi na podstawie kontraktu zawartego z NFZ pod nazwą "Świadczenia stomatologiczne dla dzieci i młodzieży". Świętokrzyski oddział NFZ podpisał stosowne umowy jeszcze przed wejściem w życie ustawy i w marcu ogłosiliśmy tzw. postępowania dodatkowe,kupując dodatkowych siedem gabinetów przeznaczonych tylko dla dzieci i młodzieży. Cztery z nich dostały dofinansowanie Ministerstwa Zdrowia. W tej chwili nie mamy żadnych sygnałów płynących z gmin, że potrzebne są dodatkowe gabinety – informuje Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ.
Przepisy określają również organizację opieki nad uczniami przewlekle chorymi lub niepełnosprawnymi w szkole. Działania te mają realnie wesprzeć rodziców w skutecznej realizacji prawa ucznia do świadczeń zdrowotnych. Współpraca ta ma objąć wspólne określenie sposobu opieki nad uczniem dostosowanego do stanu jego zdrowia oraz podawanie leków. W ustawie zapisano także, że minister zdrowia może ogłosić, w drodze obwieszczenia, zalecenia postępowania dotyczące opieki nad uczniami przewlekle chorymi lub niepełnosprawnymi w szkole, opracowane przez odpowiednie stowarzyszenia lub towarzystwa naukowe o zasięgu krajowym, zrzeszające specjalistów w danej dziedzinie medycyny, zgodnie z postanowieniami ich statutów.