REGION
Od stycznia e-recepty. Jakie korzyści nam przyniosą?
Od stycznia lekarze będą wystawiać nam recepty elektroniczne. Papierowe z pieczątką będą mogły zostać wystawione tylko w sytuacjach awaryjnych - kiedy w gabinecie nie będzie prądu, zawiesi się program lub nie będzie dostępu do Internetu.
– E-recepty funkcjonują w trzech formach. Pacjent może otrzymać dokument w mailu, SMS lub formie papierowej w przypadku gdy nie ma dostępu do komputera, drukarki lub nie chce korzystać z systemu Indywidualnego Konta Pacjenta. W przypadku formy papierowej, pacjent otrzymuje od lekarza wydruk z kodem kreskowym - tłumaczy Beata Szczepanek rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ.
W aptece wystarczy pokazać wydruk, lub telefon z mailem/SMS, który farmaceuta zeskanuje.
E-receptę można również otrzymać drogą elektroniczną, bez konieczności wizyty u lekarza - w tym celu należy założyć Profil Zaufany i zarejestrować się w IKP (Internetowe Konto Pacjenta).
E-recepty niosą za sobą mnóstwo korzyści zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy. – Chory dysponujący e-receptą może ją realizować w kilku dowolnie wybranych aptekach, wybierając lek tam, gdzie jest najtańszy. W poprzednim systemie trzeba było wykupić wszystkie leki na raz i w jednej aptece – tłumaczy Kinga Parlicka z Przychodni Rodzinnej Medica. – Dużym ułatwieniem jest też fakt, że jeśli pacjent przyjmuje leki na stałe, nie musi przychodzić do lekarza tylko po to, aby otrzymać receptę, ponieważ może ją otrzymać drogą mailową - uzupełnia Kinga Parlicka.
E-recepta jest ważna rok z wyjątkiem e-recepty na antybiotyk (ważna 7 dni), na lek odurzający i psychotropowy (ważna 30 dni) oraz preparaty immunologiczne (ważne 120 dni). Jeśli jednak z receptą na leki na cały rok przyjedziemy do apteki miesiąc lub dwa od jej wystawienia, to nie dostaniemy już medykamentów na cały rok, ale na jedenaście bądź dziesięć miesięcy.