REGION
Od marca krótsze kolejki do lekarzy specjalistów?
Z początkiem marca zostały zniesione limity na porady pierwszorazowe w czterech specjalnościach: neurochirurgii, ortopedii, endokrynologii i kardiologii, co dla pacjentów oznacza zdecydowanie krótsze kolejki. Planowany jest także pierwszy od wielu lat wzrost wyceny świadczeń, który docelowo wyniesie prawie 30 procent.
– Zniesienie limitów oznacza, że pacjenci są przyjmowani zgodnie z potrzebą. W tych czterech rodzajach poradni w całej Polsce są największe kolejki, w skali kraju około 700 tysięcy chorych czeka na wizytę. Pamiętajmy, że chodzi tutaj o pierwszą wizytę, czyli pacjent trafia do lekarza specjalisty, który go zbada, postawi diagnozę i opracuje plan leczenia, natomiast później leczenie go może być kontynuowane w poradni lekarza POZ. Tym sposobem już skrócą się kolejki do specjalistów. Oczywiście kontynuowanie leczenia w poradni POZ nie jest możliwe w każdym przypadku – informuje Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ.
– Żeby zachęcić lekarzy do przyjmowania większej liczby pacjentów NFZ już w tej chwili płaci około 50 procent więcej za przyjmowanie pacjentów tzw. pierwszorazowych. To rozwiązanie zostało wprowadzone w drugiej połowie minionego roku. Stosujemy też system zachęt dla lekarzy rodzinnych, a jego pierwsze efekty będą widoczne jeszcze w pierwszej połowie tego roku – dodaje Beata Szczepanek.
Narodowy Fundusz Zdrowia zwiększy także wycenę wszystkich świadczeń specjalistycznych. W lipcu 2020 r. o ok. 17 procent, a od stycznia 2021 r. o kolejne 10 procent.