Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Obniżka VAT na żywność i paliwa. Będzie taniej?

poniedziałek, 31 stycznia 2022 13:15 / Autor: Magdalena Nowak
Obniżka VAT na żywność i paliwa. Będzie taniej?
Obniżka VAT na żywność i paliwa. Będzie taniej?
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Pierwszego lutego wejdzie w życie obniżka VAT na część produktów żywnościowych, nawozy i gaz. Zgodnie z nowelizacją ustawy, do zera ma spaść podatek na żywność i napoje objęte obecnie stawką 5 procent, z 23 do 8 procent VAT na paliwa silnikowe, a gaz z 8 procent do zera.

Chodzi o uchwaloną przez Sejm 13 stycznia nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług, która przewiduje czasowe obniżenie podatku VAT. Obniżone stawki podatku mają obowiązywać do 31 lipca 2022 roku.

Obniżką zostaną objęte podstawowe produkty żywnościowe, czyli: mięso i ryby oraz przetwory z nich, produkty mleczarskie, warzywa i owoce, zboża, produkty przemysłu młynarskiego, przetwory ze zbóż i wyroby piekarnicze oraz napoje zawierające co najmniej 20 procent soku owocowego.

Z 23 procent do 8 procent spadnie stawka podatku VAT na paliwa silnikowe, olej napędowy, benzynę i gaz LPG. VAT na gaz ma spaść z 8 procent do zera, na energię cieplną z 8 do 5 procent, a w przypadku energii elektrycznej utrzymana zostanie obniżona stawka podatku w wysokości 5 procent.

Czy ceny tych produktów realnie spadną? – Powinny. Część – zwłaszcza tych większych sklepów – już się do tego przygotowała. Teoretycznie powinno to zaskutkować obniżeniem presji inflacyjnej. Inflację napędzają oczekiwania inflacyjne czyli przewidywania konsumentów co do przyszłej wielkości inflacji. Subiektywne odczucie jej poziomu jest większe niż realne, czyli to co podaje nam GUS. Patrzymy na koszyk naszych codziennych zakupów  i widzimy, że  ceny niektórych produktów znacznie wzrosły. Mamy z drugiej strony impuls  ze strony rządu, żeby wyhamować to tępo i takie działania należy chwalić. Zobaczmy jak to się przełoży w praktyce, realnie powinny te ceny spaść – mówi prof. Marek Leszczyński, ekonomista z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

O podejście sklepów do obniżek cen produktów spożywczych ma zadbać Inspekcja Handlowa.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO