REGION
Siedem pytań o koronawirusa. Odpowiedzi obalają mity
Z dnia na dzień Ministerstwo Zdrowia odnotowuje coraz więcej przypadków zachorowań na koronawirusa. Wraz z rosnącymi statystykami, rośnie też liczba informacji na temat COVID-19, nie wszystkie są jednak prawdziwe.
Część mitów obala dr Paweł Pabian, konsultant wojewódzki do spraw chorób zakaźnych w województwie świętokrzyskim, któremu zadaliśmy kilka pytań.
Czy ludzie młodzi przechodzą łagodniej COVID-19?
Tak, co nie znaczy, że młody człowiek nie zachoruje. Statystycznie jednak liczba ciężkich przypadków występuje u osób powyżej 70, roku życia z licznymi schorzeniami.
Czy w zależności od grupy krwi wirus może siać większe spustoszenie w organizmie danej osoby?
Nie ma opracowań naukowych popierających tę tezę.
Czy picie alkoholu może zapobiec zarażeniu?
Alkohol nie pomaga, wręcz nie polecam picia w czasie pandemii. Natomiast 60-70 procentowy alkohol jest skuteczny do dezynfekcji rąk czy powierzchni.
Czy przesyłki pocztowe mogą być źródłem infekcji?
Teoretycznie tak, chociaż szanse na zakażenie są małe. Wirus na suchej powierzchni może się utrzymywać według różnych źródeł kilka lub kilkanaście godzin. Jednak koronawirus lubi wilgotność i wtedy utrzymuje się kilka dni. Jeśli społeczeństwo przestrzega zasad higieny, to zarażenie w ten sposób jest bliskie zeru.
Czy maseczki nas uchronią przed zakażeniem?
Maseczki są zalecane dla pracowników służby zdrowia i dla osób chorych. Jeśli chodzi o resztę osób, wystarczy trzymać dystans dwóch metrów i dbać o higienę, niekonieczne jest noszenie maseczek.
Czy do sklepu powinniśmy chodzić w rękawiczkach?
Jeśli mamy taką możliwość nie zaszkodzi założyć rękawiczki, a później dodatkowo jeszcze umyć ręce.
Czy zamawianie jedzenia na wynos jest bezpieczne?
Tak jest bezpieczne, jest małe prawdopodobieństwo zakażenia posiłków