REGION
Nowotwór krwi to nie wyrok


28 maja obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi. Choroby krwi diagnozowane są zarówno u kobiet jak i mężczyzn niezależnie od wieku. Znakiem solidarności z osobami chorymi jest czerwony znak „&”, ma on symbolicznie łączyć: pacjentów, ich rodziny, przyjaciół, a także dawców.
Nowotwory krwi to nazwa określająca grupę chorób układu chłonnego i szpiku kostnego, w tym znaną szerzej białaczkę. Tę diagnozę co godzinę słyszy ktoś w Polsce, a co 35 sekund na świecie. Choroba ta polega na rozroście i przenikaniu nierozwiniętych białych krwinek do układu krwionośnego. Wśród czynników, które mogą powodować niepoprawne funkcjonowanie układu krwionośnego specjaliści wymieniają miedzy innymi: upośledzenie układu odpornościowego, predyspozycje genetyczne, wszechobecne wirusy oraz czynniki fizyczne, chemiczne i biologiczne.
Objawy mogą być mylone ze zwykłym przeziębieniem lub osłabieniem. Pierwsze alarmujące objawy to: częste przeziębienia, stany podgorączkowe, powiększone węzły chłonne, bóle gardła, krwotoki z nosa oraz pojawianie się sińców. Rozpoznania białaczki można dokonać dopiero po wykonaniu badania morfologicznego krwi obwodowej oraz bioptycznego badania szpiku kostnego.
Pomimo że choroby krwi są ciężkie w przebiegu, nie muszą oznaczać wyroku śmierci. Pod nadzorem lekarzy hematologów stosowane są terapie farmakologiczne, a w cięższych przypadkach przeszczepiany jest szpik. Przeszczep szpiku to zabieg polegający na pobraniu od zdrowej osoby tzw. "Dawcy- czyli -bliźniaka genetycznego" komórek macierzystych i podanie ich dożylnie do organizmu chorego czyli „Biorcy”. Przekazane komórki macierzyste dojrzewają i przekształcają się następnie we wszystkie trzy podstawowe rodzaje komórek krwi: leukocyty (białe krwinki), erytrocyty (czerwone krwinki) oraz trombocyty (płytki krwi).
Szansą dla wielu chorych jest przeszczep od osób niespokrewnionych. Każda osoba spełniająca wymogi medyczne może zarejestrować się w bazie dawców szpiku np.: „DKMS”. Wystarczy zamówić pakiet rejestracyjny, wypełnić formularz, pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka i odesłać bezpłatnie na wskazany adres. I ty możesz zostać bohaterem i uratować życie już dziś!








