Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Niepełnosprawni założą własne firmy

wtorek, 17 sierpnia 2021 14:44 / Autor: Beata Kwieczko
Niepełnosprawni założą własne firmy
Niepełnosprawni założą własne firmy
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Siedmiu niepełnosprawnych mieszkańców powiatu kieleckiego otrzymało dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na założenie własnej działalności gospodarczej. Pieniądze trafiły także do pracodawców, którzy zatrudniają pracowników z niepełnosprawnościami.

Jak informuje Mirosław Gębski, starosta kielecki, niepełnosprawni otrzymali fundusze na podjęcie działalności gospodarczej, a pracodawcy zwrot kosztów poszerzenia stanowisk dla osób niepełnosprawnych.

– Pieniądze pochodzą z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, który przekazał siedmiu osobom 300 tysięcy złotych na założenie własnej firmy. Z kolei pracodawcy otrzymali promesy w wysokości 323 tysiące złotych na wyposażenie siedmiu stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych – mówi starosta Gębski.

– Dziękuję przedsiębiorcom, że zdecydowali się dać szansę osobom z niepełnosprawnościami i zatrudnili ich w swoich firmach. Gratuluję także osobom niepełnosprawnym, że zdecydowały się podjąć trud prowadzenia własnej działalności gospodarczej – powiedział Andrzej Michalski, dyrektor oddziału świętokrzyskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Dzięki wsparciu z PFRON-u swoją firmę założy m.in. Marcin Frankowicz z Tokarni.

– Otrzymałem 50 tysięcy złotych, dzięki czemu będę mógł zajmować się florystyką. Jest to dla mnie bardzo duże wsparcie, bo miałem pomysł już wcześniej, ale zawsze brakowało mi pieniędzy, żeby go zrealizować – relacjonuje i dodaje, że otrzymane pieniądze przeznaczy na zakup samochodu, kontenera, sprzętu komputerowego i części towaru.

Zdaniem senatora Prawa i Sprawiedliwości Krzysztofa Słonia, takie inicjatywy są bardzo ważne.

– Osoby niepełnosprawne chcą zapracować na swoje rodziny, sprawdzić się jako mikrofirmy i realizować swoje marzenia w zdobytych zawodach. Cieszy mnie to, że jest to coraz powszechniejsze, iż w Polsce w taki sposób zmniejsza się problem bezrobocia wśród osób niepełnosprawnych, które są bardzo dobrymi pracownikami i potrafią się odwdzięczyć za to, że ktoś daje im szansę i przystosowuje dla nich miejsce pracy – stwierdza senator Krzysztof Słoń.

Osoby, które otrzymały dofinansowanie na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej będą zajmować się m.in. mechaniką samochodową, florystyką, pośrednictwem sprzedaży i usługami remontowo-budowlanymi.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO