REGION
Niepełnosprawni wrócą do aktywności zawodowej. Trwa pilotażowy program PFRON-u
Trwa rekrutacja do udziału w pilotażowym programie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych "Wypracowanie i pilotażowe wdrożenie modelu kompleksowej rehabilitacji umożliwiającej podjęcie lub powrót do pracy". Z regionu świętokrzyskiego zgłosiły się na razie dwie osoby.
W programie mogą wziąć udział ci, którzy z powodu choroby lub wypadku stracili możliwość wykonywania dotychczasowego zawodu, ale chceliby rozpocząć inną pracę, adekwatną do ich predyspozycji i stanu zdrowia oraz dla tych, którzy nigdy nie pracowali, ale chcieliby zdobyć zawód i podjąć satysfakcjonującą pracę.
Na podstawie oceny stanu zdrowia uczestników, zostanie przygotowany indywidualny program rehabilitacji, dostosowany do potrzeb i możliwości danej osoby.
– Głównym celem rehabilitacji kompleksowej jest uzyskanie przez uczestnika programu zatrudnienia na otwartym rynku pracy lub założenie działalności gospodarczej. Podczas rehabilitacji kompleksowej realizowane są trzy moduły: zawodowy, psychospołeczny i medyczny – informuje Andrzej Michalski, dyrektor oddziału świętokrzyskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
W powrocie do aktywności zawodowej pomogą Ośrodki Rehabilitacji Kompleksowej zlokalizowane w czterech województwach: mazowieckim, lubelskim, śląskim i wielkopolskim. Osoby z województwa świętokrzyskiego zostaną skierowane do Sanatorium Uzdrowiskowego Związku Nauczycielstwa Polskiego w Nałęczowie.
– W tych ośrodkach przez sześć miesięcy osoby z niepełnosprawnościami będą mogły skorzystać ze wsparcia psychologicznego, społecznego i zawodowego. Dzięki temu uzyskają kwalifikacje do wykonywania nowego zawodu, a pośrednicy pracy pomogą im w znalezieniu zatrudnienia – tłumaczy dyrektor Michalski.
Rekrutacja trwa do września 2021 roku. W pilotażowym programie udział weźmie 600 osób z całej Polski.
Osoby zainteresowane mogą kontaktować się z oddziałem świętokrzyskim PFRON pod numerem telefonu 41 230 97 00 lub przez e-mail: kielce@pfron.org.pl.
Do tej pory do udziału w programie zgłosiły się dwie osoby. – Mimo wszystkich programów, które teraz funkcjonują, osoby niepełnosprawne nadal mają problem ze znalezieniem zatrudnienia lub z powrotem na rynek pracy. Dlatego tak ważne jest uzyskanie przez nich odpowiednich kwalifikacji i pomoc ze strony trenera pracy, który pomaga im w podjęciu zatrudnienia i przez pierwszy okres aklimatyzacji w zakładzie pracy – mówi Andrzej Michalski.
W województwie świętokrzyskim jest ponad 102 tysiące osób, które posiadają orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.