Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Nauka zdalna dla wybranych uczniów

poniedziałek, 31 stycznia 2022 10:19 / Autor: Magdalena Nowak
Nauka zdalna dla wybranych uczniów
Nauka zdalna dla wybranych uczniów
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Od dziś (31 stycznia)  uczniowie z województwa świętokrzyskiego z klas V-VIII i szkół średnich uczą się zdalnie. Nauka w takim trybie potrwa do 27 lutego.

– Taki podział jest bezpieczny dla uczniów. Jeżeli w szkole ośmioklasowej  na zajęcia uczęszczają tylko cztery klasy, łatwiej jest zachować reżim sanitarny, zarówno na korytarzach jak i stołówkach – mówi Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty.

– Niestety trzeba było podjąć taką decyzję ze względu na dużą liczbę zakażeń. Oczywiście starsi uczniowie tracą na niej, ale trzeba było wybierać mniejsze zło. Wiadomo, że młodsi uczniowie wymagają więcej uwagi, stąd decyzja, że uczą się stacjonarnie – dodaje kurator.

Rodzice podkreślają, że taka decyzja nie jest najlepsza. – Mój syn uczęszcza do klasy maturalnej, egzamin dojrzałości ma za cztery miesiące, a on po raz kolejny musi uczyć się przez ekran komputera. To nie jest dobre rozwiązanie. Nie można porównywać jakości nauczania zdalnego z tradycyjnym. Uczeń w domu rozprasza się wieloma rzeczami, nie zawsze może dopytać nauczyciela o pewne kwestie  – mówi Małgorzata Wójciekiewicz, mama maturzysty.

O tym, że nauka zdalna i czas izolacji przysparzają wielu problemów mówią również specjaliści. – Nauka zdalna zaburza rytm dnia dziecka. Traci ono regularność funkcjonowania, po nauce zdalnej trudno jest później  wrócić do szkoły i usiedzieć w ławce osiem godzin, co w efekcie daje problemy natury emocjonalnej. Za tym idą również te w relacjach międzyludzkich – mówi Renata Kopyś, doktor nauk społecznych.

– Pandemia wpłynęła też na samoocenę dzieci i młodzieży. Badania, które prowadziłam pokazują, że poziom zadowolenia z życia uczniów jest mniejszy niż w poprzednich latach. Aż 60 procent uczniów twierdzi, że ma niską samoocenę, 22 procent – przeciętną, a tylko 18  wysoką – dodaje Renata Kopyś.

Jak podkreślają specjaliści, nauka zdalna ma także negatywne skutki dla zdrowia fizycznego, a to z powodu wielogodzinnego siedzenia przed monitorem komputerów.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO