Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Nauka w służbie prawa

środa, 16 maja 2018 15:33 / Autor: Michał Łosiak
Nauka w służbie prawa
Nauka w służbie prawa
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Techniki sekcji zwłok, wykrywanie śladów DNA i wykorzystanie nauki we współczesnym sądownictwie – tak wyglądała konferencja naukowa i wystawa zorganizowana przez Instytut Ekspertyz Sądowych im. Jana Sehna w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej w Korzecku. Wśród gości był między innymi Prokurator Krajowy, Bogdan Świączkowski.

Konferencję otworzyła Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski. Obecni w Korzecku paneliści debatowali o wpływie nauki na sądownictwo i prokuraturę. Prowadzący debatę Rafał Kręgulec z Instytutu im. Jana Sehna uważa, że polska kryminalistyka może wiele zyskać na tej inicjatywie. – Mam nadzieję, że poprzez to wydarzenie będziemy mogli doświadczyć szybszego rozwoju naszego Instytutu, a co za tym idzie również kryminalistyki. – zaznacza Rafał Kręgulec.

Goścmi Konferencji byli również sędziowie Trybunału Konstytucyjnego. Jeden z nich, prof. Wyrembak doceniając trud włożony w przygotowanie wydarzenia, wskazuje jak cenna dla praktyki prawniczej jest działalność naukowa. – Współpraca między nauką, a praktykami prawa zawsze jest bardzo ważna. Dobrze, że jest takie miejsce i czas jak dziś – powiedział sędzia Wyrembak.

Podczas konferencji uczestnicy mogli zobaczyć także najnowsze osiągnięcia i nowinki techniczne związane z kryminalistyką. Grażyna Ba, genetyk z Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie prezentowała m.in. oświetlacz kryminalistyczny Z kolei Bogdan Tokarczyk z Pracowni Analiz Toksygologicznych Instytutu Sehna przedstawiający schemat procesu wykrywania narkotyków w organizmie, podkreśla znaczenie nowoczesnego sprzętu w badaniu łamiących prawo kierowców. – 70 procent przypadków, które bada nasz Instytut to kierowcy pod wpływem substancji psychoaktywnych. Dlatego musimy posiadać sprzęt, który będzie w stanie wykryć nawet najmniejsze ich ilości – tłumaczy Bogdan Tokarczyk.

Konferencję współorganizowali Trybunał Konstytucyjny, Wojewoda Świętokrzyski i Prokuratura Okręgowa w Kielcach.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO