Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Innowacyjny zabieg urologiczny w ŚCO. "Pan doktor mnie uwolnił, to zupełnie inny komfort życia", mówią pacjenci

niedziela, 24 listopada 2019 11:13 / Autor: Magdalena Nowak
Innowacyjny zabieg urologiczny w ŚCO.  "Pan doktor mnie uwolnił, to zupełnie inny komfort życia", mówią pacjenci
Innowacyjny zabieg urologiczny w ŚCO.  "Pan doktor mnie uwolnił, to zupełnie inny komfort życia", mówią pacjenci
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Specjaliści z Kliniki Urologii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii wykonali pierwsze, innowacyjne zabiegi urologiczne.  Dzięki małoinwazyjnemu rozwiązaniu pacjenci zostają uwolnieni od nefrostomii, czyli życia z workiem przyczepionym do nogi do którego spływa mocz.

W minionym tygodniu zostały wykonane dwa pierwsze zabiegi implantowania stentów  moczowodowych i stentów cewki moczowej.  – To nowoczesna technologia stosowana już na świecie, jednak w Polsce jesteśmy jednym z niewielu ośrodków, które rozpoczęły w ostatnim czasie implantowanie takich stentów – mówi dr n. med. Jarosław Jaskulski, kierownik Kliniki Urologii ŚCO. – Takie zabiegi są dedykowane pacjentom po urazowych zwężeniach cewki moczowej oraz jatrogennych uszkodzeniach moczowodów, wynikających z działalności medycznej, radioterapii lub ucisku nowotworu na tak cienkie struktury, jak moczowody – dodaje lekarz.

Problemem uszkodzenia moczowodu jest to, że górne drogi moczowe są niedrożne. – Jeśli ta niedrożność trwa długo, pacjent traci funkcje nerki i nie produkuje ona moczu prawidłowo. W związku z tym dotychczasowym zabezpieczeniem wodonercza było założenie przetoki nerkowej przezskórnej, która powodowała prawidłowy odpływ moczu do worka – opowiada dr n. med. Jarosław Jaskulski.

Pacjenci, którzy przeszli zabieg podkreślają, że jest to dla nich wybawienie i znacznie poprawi się ich komfort życia. – Moje problemy zaczęły się po naświetlaniach, został uszkodzony moczowód. Siedem miesięcy chodziłam z workiem na mocz, który mnie bardzo ograniczał. Ciężko było chodzić do pracy, o wyjściu na przykład na basen nie było w ogóle mowy. Mogę teraz powiedzieć, że pan doktor mnie uwolnił od tego worka. Dziś jestem szczęśliwa i bardzo poprawił się mój komfort życia. Za chwilę wychodzę do domu i będę mogła wreszcie pobawić się z wnukami, a wkrótce mam nadzieję wrócić do pracy – opowiada Iwona Durlik.

Zabieg jest refundowany od kilku miesięcy, co pozwoliło na wprowadzenie go na rynek Polski. Do tej pory innowacyjne rozwiązanie zastosowały cztery placówki.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO