Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Narkotyki wśród młodych. Marihuana, amfetamina i uzależnienia behawioralne

poniedziałek, 20 lipca 2020 13:46 / Autor: Aleksandra Rękas
Narkotyki wśród młodych. Marihuana, amfetamina i uzależnienia behawioralne
Narkotyki wśród młodych. Marihuana, amfetamina i uzależnienia behawioralne
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

37 procent uczniów w wieku 17-18 lat przynajmniej raz paliło marihuanę. Po narkotyk sięgnęło także ponad 21 procent nastolatków wieku 15-16 lat. Natomiast na drugim miejscu pod względem rozpowszechnienia wśród młodych ludzi jest amfetamina - tak wynika z najnowszego raportu z badania ESPAD, przeprowadzanego przez Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Czy te dane mają odzwierciedlenie także w naszym województwie?

Jak wyjaśnia Łukasz Niewczas, kierownik Działu Profilaktyki i Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży w Świętokrzyskim Centrum Profilaktyki i Edukacji, zjawiska obserwowane w naszym województwie są podobne do tych, które wskazał raport ESPAD.

- Marihuana to najpopularniejszy narkotyk wśród ludzi młodych – często to ona jest pierwszym kontaktem ze środkami odurzającymi. Młodzież przeważnie nie zdaje sobie sprawy z ryzyka jej zażywania, uważa, że trawka rozluźnia i odpręża. Nie wie jednak, że uzależnia tak jak każdy narkotyk i sieje spustoszenie w mózgu. Amfetamina także jest popularna, ale jest sporo droższa i nie tak łatwo dostępna jak „maryśka” – mówi.

Dużą rolę odgrywa także przedstawianie marihuany w popkluturze - ubrania dedykowane palaczom, a także muzyka, która ma relaksować i wzmacniać pozytywne odczucia wywołane używką. Przyczyną pierwszego sięgnięcia po "trawkę" jest najczęściej ciekawość i presja otoczenia.

- Z doświadczenia terapeutycznego wynika, że przeważnie dzieje się to na imprezie, podczas spotkania z grupą znajomych. Niestety, u niektórych przeradza się w to regularne zażywanie, co prowadzi już do uzależnienia. Zauważamy także, że coraz więcej młodych dziewcząt sięga po środki odurzające – jeszcze kilka lat temu na dziesięć osób zażywających narkotyki przypadało ośmiu mężczyzn i dwie kobiety. Teraz mniej więcej się to już wyrównało – zaznacza Łukasz Niewczas.

Niepokojącym zjawiskiem jest także coraz częściej spotykane uzależnienie od Internetu i mediów społecznościowych.

- Uzależnienia behawioralne są znakiem naszych czasów i dotykają coraz młodszych osób. Spędzanie kilku godzin dziennie przed ekranem telefonu czy komputera stało się już normalnością dla sporej grupy nastolatków i ten problem niestety wciąż narasta. Trzeba też wspomnieć o tym, że bardzo wielu nastolatków używa e-papierosów jako zamienników tradycyjnych wyrobów tytoniowych. Co więcej, uważają że skoro nie ma dymu i ostrego zapachu, to są one bezpieczne i nie szkodzą – dodaje terapeuta.

Raport ESPAD wskazuje także na niewielki spadek, jeśli chodzi o picie alkoholu przez młodzież.

- Zauważamy, że tutaj świadomość nieco wzrosła i na pewno jest to zasługa wielu akcji profilaktycznych skierowanych do młodych ludzi. Warto by było pomyśleć jeszcze o kampanii dedykowanej dziewczętom, by jakoś zahamować niepokojący trend wzrostowy wśród nastolatek, które sięgają po używki.

Z policyjnych statystyk wynika, że najpopularniejszym narkotykiem w naszym regionie jest amfetamina. W ciągu ostatniego półrocza świętokrzyscy mundurowi skonfiskowali najwięcej właśnie tej substancji.

- Od stycznia do czerwca tego roku zabezpieczyliśmy niemal 92 kilogramy różnych narkotyków. Górowała tutaj  amfetamina – 17 kilogramów, a zaraz po niej znalazła się marihuana – 13 kilogramów i kolejno inne środki odurzające, między innymi ekstazy czy krzaki konopi – wyjaśnia Artur Majchrzak z zespołu prasowego świętokrzyskiej policji.

W ciągu całego 2019 roku mundurowi przechwycili w sumie 370 kilogramów narkotyków.

- Te wszystkie środki na czarnym rynku warte były ponad dziesięć milionów złotych. Najwięcej zabezpieczyliśmy amfetaminy - podobnie jak w tym roku. Nie brakuje też niestety przestępstw narkotykowych. Przez pierwsze pół roku 2020, odnotowaliśmy ich 773. Natomiast w analogicznym okresie 2019, było ich 809 – wylicza policjant.

Warto dodać, że od stycznia do czerwca tego roku, w związku z przestępstwami narkotykowymi zatrzymano 354 osoby. Natomiast w pierwszym półroczu 2019 – 335. Były to przede wszystkim przypadki posiadania i udostępniania środków odurzających oraz uprawianie nielegalnych substancji.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO