Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Najwyższa jakość badań w Podzamczu Chęcińskim. Potwierdził to certyfikat

wtorek, 07 lipca 2020 11:15 / Autor: Magdalena Nowak
Najwyższa jakość badań w Podzamczu Chęcińskim. Potwierdził to certyfikat
Najwyższa jakość badań w Podzamczu Chęcińskim. Potwierdził to certyfikat
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne potwierdziło wysoką jakość wykonywanych testów molekularnych na obecność koronawirusa, pomyślnie przechodząc renomowany międzynarodowy proces certyfikacyjny QCMD. Prestiżowym certyfikatem może się poszczycić niewiele jednostek badawczych w Polsce.

Quality Control for Molecular Diagnostics to wywodzące się z Wielkiej Brytanii stowarzyszenie zrzeszające laboratoria prowadzące badania molekularne w kierunku wykrywania chorób zakaźnych.  Współpracuje ono z około dwoma tysiącami jednostek badawczych z ponad stu krajów.

– Stowarzyszenie QCMD określa czy w badanych próbkach jest koronawirus, czy go nie ma i w jakiej ilości występuje. Później próbki z takim samym materiałem są przesyłane do laboratoriów, które biorą udział w kontroli jakości. Każda jednostka bada materiał, a wyniki badań przesyła do stowarzyszenia oceniającego jakość badania – mówi Łukasz Madej, koordynator laboratorium w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym.  

– Dostaliśmy osiem próbek, w tym sześć miało wynik dodatni, a dwie nie zawierały materiału genetycznego wirusa. W jednej z próbek stężenie wirusa było bardzo niskie, jednak i tak udało się nam uzyskać prawidłowy wynik. Ta ocena, którą otrzymaliśmy od stowarzyszenia mówi o tym, że to co robimy zarówno od strony technicznej jak i metodycznej jest robione dobrze. Najogólniej mówiąc jest to sprawdzenie tego, czy wyniki przebadanych przez nas  próbek są faktycznie pozytywne i analogicznie czy te, które oznaczamy jako negatywne są negatywne.  Tak na prawdę nie da sie już wyżej sprawdzić jakości naszej pracy, jak przez ocenę tego stowarzyszenia – dodaje specjalista.

14 procent spośród 406 laboratoriów biorących udział w tym procesie nieprawidłowo rozpoznało wirusa SARS Cov2 w próbkach, w których jego ilość była niewielka.

Dotychczas w Podzamczu Chęcińskim  przeprowadzono około 19 tysięcy badań, co oznacza, że co piąty wymaz pobrany wśród mieszkańców regionu był analizowany w RCNT.

Województwo świętokrzyskie jest w Polsce liderem w liczbie wykonywanych testów w przeliczeniu na statystycznego mieszkańca, jest też w czołówce pod względem całkowitej liczby przeprowadzonych testów.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO