Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Na co najczęściej umierają Polacy?

środa, 20 maja 2020 15:52 / Autor: Magdalena Nowak
Na co najczęściej umierają Polacy?
Na co najczęściej umierają Polacy?
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Głównymi przyczynami śmierci Polaków są choroby układu krążenia i nowotwory. Odpowiadają za ponad 70 procent wszystkich zgonów - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Wśród zgonów z powodu chorób układu krążenia ok 61 procent jest następstwem choroby serca, natomiast około 18 procent to choroby naczyniowe mózgu. Jak wynika z ostatnich analiz GUSu z powodu schorzeń układu krążenia najczęściej umierają mieszkańcy województwa świętokrzyskiego, a najrzadziej - podlaskiego. Ponadto autorzy raportu podkreślają, że zagrożenie życia chorobami układu krążenia w naszym kraju jest znacznie wyższe niż w większości krajów Unii Europejskiej. Wśród chorób układu krążenia są m.in. nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, zawały serca czy udary mózgu.

– Duża część pacjentów  hospitalizowanych w Klinice Kardiologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego to pacjenci z zawałami serca. Ta grupa osób nie jest jednorodna, w dużej mierze możemy powiedzieć, że sami zapracowujemy sobie na to, że przechodzimy zawał. Spora część pacjentów to osoby palące tytoń, z otyłością, cukrzycą czy zaburzeniami lipidowymi, jednak bardzo istotnym elementem jest też czynnik genetyczny – mówi dr Szymon Domagała, ze Świętokrzyskiego Centrum Kardiologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.

– Jeżeli u pacjenta wśród członków rodziny kilka osób przeszło zawał, lub umierało z tego powodu, to jest powód, aby bardziej zadbać o zdrowie, skontrolować w młodszym wieku profil lipidowy i pamiętać o aktywności fizycznej – dodaje specjalista. – Obecnie w Polsce same zawały są leczone skutecznie, jednak serce, które przeszło zawał jest osłabione i w efekcie tego dochodzi do rozwoju objawów niewydolności krążenia, co jest aktualnie plagą naszych czasów. Są pacjenci, którzy wymagają hospitalizacji nawet kilkanaście razy w ciągu roku po to, aby ten układ krążenia w jakimś stopniu wyrównać. Śmiertelność w tej grupie pacjentów jest bardzo wysoka i porównywalna do śmiertelności pacjentów z zaawansowaną chorobą nowotworową – zaznacza dr Domagała.

Na drugim miejscu, zaraz po chorobach układu krążenia plasują się nowotwory. Jak wynika z ostatnich statystyk Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w naszym regionie najwięcej zarówno kobiet jak i mężczyzn umiera na raka oskrzeli i płuc. Na drugim miejscu wśród kobiet jest rak piersi, a u mężczyzn rak jelita grubego.

– Pomimo, że zarówno w naszym województwie jak i kraju najwięcej kobiet choruje na raka piersi, to najczęstszą przyczyną zgonów jest rak płuc. Związane jest to z długoletnią historią palenia papierosów u tych pań, z drugiej strony z coraz bardziej wydolną profilaktyką raka piersi. W skali Polski około dwie trzecie pacjentek, które zachorowało na raka piersi, wygrywa walkę z chorobą , jeśli chodzi o raka płuca, większość pacjentów umiera z tego powodu  – tłumaczy dr Leszek Smorąg, ginekolog onkolog, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej ŚCO.

– ŚCO wchodzi obecnie w profilaktykę raka płuca, to będzie nowy projekt, który jeszcze nie był w Polsce realizowany. Te badania są inspirowane innymi, które już odbywały się na świecie; chodzi o tomografię płuc, która daje szanse na rozpoznanie choroby we wczesnym stadium, gdy jest ona jeszcze wyleczalna  – dodaje specjalista.

Trzecią najczęstszą przyczyną zgonów wśród Polaków są urazy i zatrucia, które stanowią około 5 procent wszystkich przypadków.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO