Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Moneta upamiętniająca Klasztor na Świętym Krzyżu już w obiegu

czwartek, 24 listopada 2022 09:10 / Autor: Weronika Karyś
Moneta upamiętniająca Klasztor na Świętym Krzyżu już w obiegu
Moneta upamiętniająca Klasztor na Świętym Krzyżu już w obiegu
Weronika Karyś
Weronika Karyś

Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu monetę kolekcjonerską o nominale pięciu złotych z serii „Odkryj Polskę” – „Klasztor pobenedyktyński na Świętym Krzyżu”. Została ona wyemitowana w nakładzie maksymalnie miliona sztuk. By ją pozyskać wystarczy przyjść do jednego z okręgowych oddziałów NBP z własną monetą pięciozłotową i dokonać wymiany na egzemplarz okolicznościowy.

Pobenedyktyński klasztor na Świętym Krzyżu – położony we wschodniej części Łysogór, najwyższego pasma Gór Świętokrzyskich – jest zabytkiem o szczególnym znaczeniu dla polskiej kultury i narodowego dziedzictwa.

Łysogórskie opactwo przez wieki krzewiło kulturę duchową i intelektualną, szczycąc się jedną z najwspanialszych w Polsce bibliotek. W przechowywanym w niej XV-wiecznym kodeksie odkryto słynne „Kazania świętokrzyskie", najstarszy zabytek piśmiennictwa polskiego. Świętokrzyscy benedyktyni prowadzili ożywioną działalność duszpasterską, rozwijali szkolnictwo, zajmowali się ziołolecznictwem.

Wspaniałe dzieje opactwa przerwała jego kasata w 1819 roku. Bezcenne zbiory i wyposażenie wywieziono i rozgrabiono, zaś budynki klasztorne zaczęły popadać w ruinę. Kolejnym ciosem dla Świętego Krzyża było utworzenie w jego murach przez rosyjskiego zaborcę ciężkiego więzienia. Przetrwało ono do czasów II Rzeczypospolitej.

W 1936 roku na Święty Krzyż przybyli misjonarze oblaci Maryi Niepokalanej, którzy podjęli trud odbudowy kościoła i pomieszczeń klasztornych. Prace przerwał wybuch II wojny światowej. Klasztor został zbombardowany, zaś w zabudowaniach więziennych niemiecki okupant urządził obóz jeniecki.

Po wojnie dzieło odbudowy podjęto na nowo. Dziś Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego przyciąga rocznie niemal 300 tysięcy pielgrzymów i turystów. Oprócz działalności duszpasterskiej w jego murach są organizowane sympozja naukowe, koncerty, wystawy okolicznościowe i spotkania. W 2017 roku miejsce to zostało uhonorowane zaszczytnym tytułem „Pomnika Historii”.

1 grudnia 2022 roku Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu kolejne monety kolekcjonerskie o nominale 50 i 500 złotych z serii „Skarby Stanisława Augusta” – „August II Mocny”.

Źródło: NBP

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO