Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Mniej rozwodów, więcej ślubów. Sprawdzamy dane z regionu

czwartek, 17 lutego 2022 12:22 / Autor: Aleksandra Rękas
Mniej rozwodów, więcej ślubów. Sprawdzamy dane z regionu
Mniej rozwodów, więcej ślubów. Sprawdzamy dane z regionu
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

W pierwszym półroczu 2021 roku więcej razy padało sakramentalne „tak”, niż w analogicznym okresie 2020 – tak wynika z danych Urzędu Statystycznego w Kielcach. Jak widać, coraz chętniej zawieramy w związki małżeńskie, a już najchętniej – w powiecie sandomierskim.

1674 – tyle par pobrało się w naszym województwie w ciągu pierwszych sześciu miesięcy ubiegłego roku. To o 667 więcej niż w tym samym okresie 2020 roku.

- Na ten wzrost złożyła się większa liczba zawartych małżeństw we wszystkich powiatach naszego województwa. Znalazł on odzwierciedlenie także we wskaźniku dotyczącym liczby małżeństw na tysiąc mieszkańców. W pierwszym półroczu 2020 wyniósł on 1,64, a w 2021 – 2,74 – wylicza Aneta Królik z Urzędu Statystycznego w Kielcach.

Wśród regionów, których mieszkańcy najchętniej stają na ślubnym kobiercu jest powiat sandomierski.

- Oprócz tego powiat starachowicki – tam, na każdy tysiąc mieszkańców przypadają ponad trzy zawarte małżeństwa. Z kolei najniższy wskaźnik mamy w Kielcach – wynosi on 2,32 – wyjaśnia Aneta Królik.

Jak sprawa ma się, jeśli chodzi o rozwody w województwie świętokrzyskim? Tych, jak wskazują zestawienia roczne, z kolei ubywa. W 2020 roku, 1367 małżeństw zdecydowało się na taki krok. W 2019 – 1462, a w 2015 – 1777. Brak jeszcze danych dotyczących zeszłego roku.

Dr Magdalena Piłat-Borcuch, socjolog z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach stwierdza, że dopiero w przyszłości okaże się, że czy trend dotyczący liczby małżeństw się utrzyma.

- Warto pamiętać, że pandemia jest czynnikiem zakłócającym przebieg typowych procesów. Kryzys rzeczywiście sprawia, że przewartościowujemy życie i sięgamy do fundamentu, jakim jest rodzina. W niepewnych czasach, za jakie na pewno uznamy epidemię, generalnie jednak wstrzymujemy się z podejmowaniem ważnych decyzji – zauważa socjolog.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO