Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Miododajne świętokrzyskie. Sadzą drzewa dla pszczół

piątek, 15 października 2021 12:56 / Autor: Magdalena Nowak
Miododajne świętokrzyskie. Sadzą drzewa dla pszczół
Miododajne świętokrzyskie. Sadzą drzewa dla pszczół
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Wzorem ubiegłorocznej akcji sadzenia drzew i krzewów miododajnych i w tym roku Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego postanowił realizować ten projekt. W tegorocznej akcji będzie uczestniczyło 57 gmin i 6 jednostek organizacyjnych podległych Samorządowi Województwa Świętokrzyskiego, które w sumie posadzą ponad 4,5 tysiąca roślin.

– Nasz projekt cieszy się wielką popularnością. Jest to budujące, gdyż ochrona owadów zapylających rośliny jest bardzo istotna, zwłaszcza, że spada ich populacja – stwierdził marszałek Andrzej Bętkowski.

– Wydatkując ponad 57 000 zł, zakupiliśmy i przekażemy samorządom oraz instytucjom 1 598 sadzonek drzew oraz ponad 3 056 krzewów. Na sfinansowanie zadania przeznaczono 39 750 zł z budżetu województwa świętokrzyskiego oraz 26 500 zł dofinasowania pozyskanego z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach – dodał marszałek, który zaznaczył, że samorząd wspiera też świętokrzyskich pszczelarzy, aby ich rodziny pszczele zimą były bezpieczne i przetrwały mrozy.

– Program wpisuje się w działania przyjęte przez Komisję Europejską, dotyczące rozwoju Strategii Bioróżnorodności na terenie Unii Europejskiej. To przekłada się na większą liczbę produktów ekologicznych, lepszej jakości żywność i zdrowie mieszkańców regionu. Dziękuję wszystkim, którzy angażują się w projekt – mówił wicemarszałek Marek Bogusławski.

Województwo świętokrzyskie, obok samorządów województw podkarpackiego i wielkopolskiego, jest liderem nasadzeń drzew miododajnych w Polsce.

Do głównych elementów Strategii Bioróżnorodności na terenie Unii Europejskiej należy między innymi zwiększenie skali rolnictwa ekologicznego i elementów krajobrazu charakteryzujących się bogatą różnorodnością biologiczną na gruntach rolnych oraz powstrzymanie i odwrócenie procesu spadku liczebności owadów zapylających, a także zasadzenie 3 mld drzew do 2030 roku.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO