Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Mała rewolucja mieszkaniowa w Świętokrzyskiem

środa, 29 marca 2023 09:05 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Mała rewolucja mieszkaniowa w Świętokrzyskiem
Zdjęcie poglądowe
Mała rewolucja mieszkaniowa w Świętokrzyskiem
Zdjęcie poglądowe
Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

W Świętokrzyskiem powstanie prawdopodobnie nawet dziewięćset mieszkań na wynajem z niskim czynszem i możliwością dojścia do własności. Przedstawiciele 13 miast i gmin z regionu chcą utworzyć spółkę Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Świętokrzyski. Dzięki temu pozyskają pieniądze na budowę takich lokali. 

SIM to program, w ramach którego rząd we współpracy z samorządami chce budować mieszkania lokatorskie o preferencyjnych opłatach za użytkowanie. Lokale takie z czasem będzie można wykupić na własność.

Samorządy ze wsparciem

- Każdy samorząd może wejść w ten program niejako z marszu. Niczego nie musi mieć zaprojektowanego w budżecie, nie musi mieć też żadnych środków zabezpieczonych na to, ażeby stworzyć taką spółkę. Każdy otrzymuje od rządu, z Krajowego Zasobu Nieruchomości, trzy miliony złotych na objęcie udziałów w nowo tworzonym SIM-ie albo, przychodząc do już istniejącego SIM-u, również otrzymuje takie środki – wyjaśnia Arkadiusz Urban, prezes KZN.

Oprócz wspomnianych trzech milionów dotacji na objęcie udziałów w spółce, samorządy mogą liczyć także na inne instrumenty wsparcia budownictwa społecznego.

- Każda inwestycja gminna dostaje 10 procent wartości inwestycji bezzwrotnego wsparcia z  Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa, z kolei z funduszu dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego można uzyskać  35 procent wartości inwestycji – dodaje Arkadiusz Urban.

Dla osób bez zdolności kredytowej

Prezes dodaje, że  osoby, które zamieszkają w lokalach powstałych w ramach Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, po okresie kredytowania, czyli około 20 latach, będą mogly zostać właścicielami mieszkania, a czynsz będzie stanowił rozliczenie. 

- Pragnę zaznaczyć, że ten program jest kierowany do mniejszych ośrodków i głównie do osób, które nie mają zdolności kredytowej, ale posiadają zdolność czynszową, czyli nie stać ich na kredyt mieszkaniowy w banku komercyjnym i zakup nieruchomości na wolnym rynku, lecz są w stanie płacić czynsz. Dodam, że proponowany najemcom czynsz będzie na poziomie umiarkowanym, czyli nieco niższym od rynkowego – powiedział Arkadiusz Urban.

SIM Świętokrzyski już wkrótce

Pierwsze tego typu mieszkania w województwie świętokrzyskim już powstają. W 2021 roku utworzono SIM SMS, do tej spółki należy siedem gmin z województw świętokrzyskiego, małopolskiego i śląskiego. W planach jest utworzenie spółki SIM KZN Świętokrzyski.

- Piątego kwietnia w Łagowie zostanie podpisany akt erekcyjny kolejnej spółki, tym razem przez trzynaście samorządów z regionu świętokrzyskiego. Jej siedziba będzie  mieścić się w Daleszycach – informuje Przemysław Łysak, wójt gminy Górno. – W naszej gminie ma powstać około siedemdziesięciu mieszkań na wynajem. Przeznaczymy na to dwie działki: jedną w Leszczynach, drugą w Cedzynie – dodaje wójt.

W pierwszej z lokalizacji mają powstać mieszkania w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej. Z kolei w Cedzynie  zaplanowano budynek wielorodzinny, trzykondygnacyjny.

- Jeśli będzie taka potrzeba, rozszerzymy program. Mam nadzieję, że zaczniemy tę inwestycję jeszcze w tym roku. To będzie ogromna szansa zwłaszcza tych, których w tym momencie nie stać na zakup mieszkania czy budowę domu. Myślę, że w naszej gminie na pewno znajdą się chętni na kilkadziesiąt nowych lokali na tak preferencyjnych warunkach – mówi wójt Łysak.  

Dodajmy, że gmina Górno dokupuje działki, które mogłyby stać się potencjalnymi gruntami pod budowę mieszkań na wynajem z rządowym dofinansowaniem.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO