REGION
Lekarka z ŚCO w zespole eksperckim
Wypracowanie schematów postępowania z pacjentami onkologicznymi mającymi powikłania kardiologiczne. To główny cel, jaki stawia przed sobą powołany niedawno zespół ekspercki ds. onkokardiologii, w skład którego weszła lekarka ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.
Leczenie pacjentów cierpiących na choroby nowotworowe często wiąże się z podawaniem silnie toksycznych preparatów. Ich działanie może negatywnie wpływać na wydolność serca. Jak mówi dr Barbara Sosnowska – Pasiarska, kierownik Zakładu Onkokardiologii w Świętokrzyskim Centrum Onkologii, połączenie wiedzy onkologicznej z kardiologiczną jest kluczowe w kuracji tych pacjentów. – Wiemy, że pacjenci onkologiczni dostają bardzo toksyczne leczenie. Pojawia się zjawisko kardiotoksyczności, czyli uszkodzenia mięśnia sercowego spowodowanego leczeniem przeciwnowotworowym. Żeby jak najwcześniej zdiagnozować uszkodzenie mięśnia sercowego dysponujemy wieloma badaniami, takimi, jak rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa czy PET – wymienia dr Sosnowska – Pasiarska.
Niestety, onkokardiologia jest dziedziną, która dopiero się rozwija, przez co brakuje ujednoliconych procedur postępowania z pacjentami. Ich opracowaniem ma się zająć zespół ekspercki ds. onkokardiologii. W jego skład, wraz z lekarzami pracującymi w najważniejszych placówkach zajmujących się pacjentami onkologicznych znalazła się dr Sosnowska – Pasiarska. – Nie mamy dotychczas wypracowanych algorytmów postępowania z pacjentami onkologicznymi, u których występują powikłania kardiologiczne. Zadaniem zespołu ekspertów jest stworzenie takich procedur. Szczególnie chodzi o wczesne wykrywanie powikłań i przerwanie terapii onkologicznej bądź zastąpienie danego leku innym, tak, by pacjent nie przerywał terapii i jednocześnie nie borykał się z jej następstwami, takimi jak niewydolność serca czy choroba wieńcowa - mówi kardiolog.