REGION
Leczenie planowane za granicą
Od 20 lat jesteśmy w Unii Europejskiej. Dzięki temu możemy skorzystać z planowanego leczenia w innym kraju. Należy tylko spełnić określone warunki.
– Obywatel kraju UE ma prawo do leczenia planowanego poza swoim państwem, jeśli zgodzi się na to kraj jego ubezpieczenia. Czyli w Polsce zgodę na takie leczenie wydaje Narodowy Fundusz Zdrowia – informuje Ministerstwo Zdrowia.
Leczenie planowane nie jest prowadzone na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Świadczenia medyczne powinny zostać udzielone w taki sposób i w takim czasie, jaki przysługuje w takiej samej sytuacji zdrowotnej osobie ubezpieczonej w państwie pobytu.
– Można wystąpić o zgodę i przejść leczenie za granicami Polski, jeśli świadczenie jest gwarantowane w Polsce, ale czas oczekiwania na nie jest zbyt długi w stosunku do aktualnego stanu Twojego zdrowia albo nie ma możliwości jego wykonania w naszym kraju. W takim przypadku możesz uzyskać również zgodę na leczenie poza Unią Europejską. Jeżeli chcesz leczyć się poza granicami Polski i uzyskać finansowanie tego leczenia z NFZ, to musisz mieć zgodę Prezesa NFZ – informuje Ministerstwo Zdrowia.
Co zatem zrobić, aby uzyskać zgodę na leczenie za granicą?
Należy złożyć odpowiedni wniosek, wypełniony przez lekarza specjalistę: w dziedzinie medycyny właściwej ze względu na zakres wnioskowanego leczenia lub badań diagnostycznych, który równocześnie jest lekarzem ubezpieczenia zdrowotnego, czyli potocznie mówiąc, „leczy na NFZ”.
Jeśli Twój wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, NFZ pokryje koszty wnioskowanego leczenia na zasadach, które zostały opisane.
W całej Wspólnocie w 2022 r. wydano łącznie ponad 24 tysięcy dokumentów, które były podstawą do leczenia planowanego.
W 2023 r. Narodowy Fundusz Zdrowia wydał 125 zgód na leczenie poza granicami kraju.